26 Փետրվար 2022 - 10:00 AMT
Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթի գյուղի մոտակայքում գտնվող ադրբեջանական դիրքերից բնակիչներից բարձրախոսով պահանջում են լքել տներն ու հեռանալ։ Ընդ որում, դա արվում հայերեն լեզվով օրը մի քանի անգամ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է լրագրող Ծովինար Բարխուդարյանը։
«Հարգելի' հայրենակիցներ, ձեր ուկրաինական հետաքրքրասիրությունը արցախյան մի թթու լուրով կտրեմ. արդեն երկրորդ օրն է՝ թշնամին, որ GPS-ով Խրամորթի մատույցներում է հիմա, բարձրախոսներով, ի դեպ, գրական հայերենով, բնակիչներին սպառնում է, որ եթե խաղաղ ճանապարհով չթողնեն գյուղը, ստիպված կլինեն ուժ կիրառել։ Սպառնալիքին հետևում է պնդումը, թե Խրամորթն Ադրբեջան է և, ընդհանրապես, Ղարաբաղն Ադրբեջան է։ Մենք զբաղեցրել ենք իրենց հողերը… Դե, հիմա պատկերացրեք 87 խրամորթցի ու պատերազմից հետո այնտեղ ժամանակավոր ապաստանած 11 տարհանված ընտանիքների վիճակը…
Պատկերացրի՞ք, թե ինչպես են կես ժամը մեկ այդ ձայնը լսում՝ դպրոց գնալիս, այգում աշխատելիս, լվացքը փռելիս, մի կտոր հաց ուտելիս…»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նա նաև նշել է, որ Խրամորթը շրջկենտրոն Ասկերանից 6 կմ հեռավորության վրա է, Ստեփանակերտից՝ 21կմ։
«էնքան հանգիստ նստելու եք՝ մի օր էլ ձեր բալկոններում եք թռուցիկներ գտնելու,եթե ոչ կրկին՝ռումբեր…Հ.Գ. Ի դեպ, շաբաթասկզբին մեր նկարահանող խումբը Խրամորթում էր, տարհանված ընտանիքներ էինք նկարում։ Ամբողջ օրը օդում դրոն էր պտտվում…»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ասկերանի վարչական շրջանի աշխատակազմից հայտնել են, որ շրջանի վարչական ղեկավարը` Համլետ Ապրեսյանը, Խրամորթ է գնացել, գրում է Sputnik Արմենիան։
Համացանցում ձայնագրություն է տարածվել, որտեղ լսվում է ադրբեջանցիների ձայնը։ «Անհապաղ հեռացեք տարածքից, հակառակ դեպքում ձեր նկատմամբ ուժ կկիրառվի։ Կորուստների համար պատասխանատվությունն ընկնելու է ձեր վրա։ Մի՛ վտանգեք ձեր և ձեր ընտանիքի անդամների կյանքը։ Լքե՛ք տարածքը, դուք գտնվում եք Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում։ Այստեղ ցանկացած գործունություն կարգավորվում է Ադրբեջանի օրենքներով»,–ասվում է ձայնագրության մեջ։

Азербайджанцы на подступах к карабахскому Храморту по громкоговорителям угрожают жителям села, требуя покинуть дома. Об этом сообщает журналистка телекомпании «Арцах ТВ» Цовинар Бархударян.
«Вот уже вторые сутки враг, который с GPS находится сейчас на подступах к Храморту, из громкоговорителей, кстати, на литературном армянском языке, угрожает жителям, что если они мирным путем не оставят село, они будут вынуждены применить силу. За угрозами следует утверждение, будто «Храморт – это Азербайджан», вообще «Карабах – это Азербайджан». Будто мы заняли их земли….
Ну, а теперь представьте себе состояние 87 храмортских и 11 эвакуированных семей, временно укрывшихся там после войны… Представили, как каждые полчаса там слышат это, идя в школу, работая в огороде, вешая стирку, едя кусок хлеба?» – сообщила Бархударян.
Храморт находится в 6 км от райцентра Аскерана, 21 км – от Степанакерта.
«Кстати, в начале недели наша съемочная группа находилась в Храморте, мы снимали эвакуированные семьи. Весь день в воздухе кружил беспилотник… Мы пока не публиковали ни одного кадра», – добавила журналистка.
Как рассказал сотрудник администрации, сельчане на провокации не поддаются и уезжать никуда не собираются. По их убеждению, азербайджанская сторона пытается их запугать.
На место уже выехал глава администрации Аскерана Гамлет Апресян. Российский миротворческий контингент также проинформирован, пишет Sputnik Армения.
В сети распространилась видео, на котором слышно, какую именно запись на армянском языке азербайджанцы транслируют через громкоговоритель.
В частности говорится: «Срочно покиньте территорию, иначе мы заставим вас силой. Вся ответственность за жертвы ляжет на вас․ Не ставьте под угрозу вашу жизнь и жизнь ваших близких. Вы находитесь на территории Азербайджана, и все действия регулируются азербайджанским законодательством».
15 февраля вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по сельчанам, проводящим сельскохозяйственные работы в селе Храморт.