4 Մարտ 2022 - 09:33 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հղած ուղերձում հրավիրել է նրան Փարիզ՝ մասնակցելու ֆրանս-հայկական համագործակցության դերակատարների հանդիպմանը։
Ֆորումը կայանալու է մարտի 9-ին և կոչված է հնարավորություն տալու նախանշել երկարաժամկետ կառուցվածքային նախագծեր։
«Դարեր շարունակ ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդներին կապող սերտ բարեկամության շնորհիվ մեր երկու երկրները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կառուցել են ամուր, բազմազան և խոստումնալից գործընկերություն՝ հանուն ապագայի:
Ուրախ եմ, որ մեր քաղաքական, մշակութային և տնտեսական շփումները շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել՝ շնորհիվ տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի ընդունման, համաճարակային ճգնաժամի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով պատվաստանյութի չափաբաժինների տրամադրման, ինչպես նաև վերջերս Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի ստեղծման։
Այս օրը նշելու և մեր ընդհանուր հավակնությունն իրագործելու համար, ցանկացա մարտի 9-ին Փարիզում կազմակերպել հանդիպում ֆրանս-հայկական համագործակցության դերակատարների մասնակցությամբ։ Երկխոսության այս հարթակը, որի նպատակը հաստատակամորեն դեպի ապագա ուղղորդելն է, կմիավորի ֆրանսիացի և հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, ասոցիացիաների, ինչպես նաև բազմաթիվ անհատների ամենատարբեր բնագավառներից: Այն հնարավորություն կընձեռի բոլոր նրանց, ովքեր կյանքի են կոչում մեր մշակութային, գիտական և տնտեսական հարաբերությունները, նախանշել երկարաժամկետ կառուցվածքային նախագծեր՝ նպաստելու Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը՝ շեշտը հատուկ դնելով Ձեր երկրի երիտասարդության վրա։ Ուրախ կլինեմ այս առիթով ընդունել Ձեզ Փարիզում՝ նշելու մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի վճռական մոբիլիզացմանը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման նպատակով դեէսկալացիոն միջոցառումների ընդունմանը և իրականացմանը»,-ասվում է ուղերձում։
Մակրոնը նաև հավաստիացրել է, որ Ֆրանսիան լիովին հանձնառու կլինի առաջիկա տարիներին երկու երկրների գործընկերության ամրապնդմանը` դիմագրավելու ժամանակակից աշխարհի բազմաթիվ մարտահրավերներին:

Президент Франции Эмманюэль Макрон направил премьер-министру Николу Пашиняну послание по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Францией. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Макрон пригласил Пашиняна в Париж.
«Благодаря многовековой тесной дружбе между французским и армянским народами за последние три десятилетия наши две страны построили прочное, разноплановое и многообещающее партнерство на благо будущего.
Я рад, что наши политические, культурные и экономические контакты продолжают укрепляться благодаря принятию дорожной карты экономического сотрудничества, предоставлению доз вакцин для помощи Армении в борьбе с эпидемическим кризисом, а также недавнему созданию Французского института в Армении.
Чтобы отпраздновать этот день и реализовать наше общее стремление, я пожелал 9 марта в Париже организовать встречу с участием деятелей франко-армянского сотрудничества. Эта платформа для диалога, которая нацелена на то, чтобы неуклонно смотреть в будущее, объединит французских и армянских высокопоставленных деятелей, представителей органов местного самоуправления, бизнеса, ассоциаций, а также многих людей из самых разных сфер», – говорится в послании Макрона.
По его словам, это даст возможность всем тем, «кто воплощает в жизнь наши культурные, научные и экономические связи, наметить долгосрочные структурные проекты для содействия устойчивому развитию и процветанию Армении, уделяя особое внимание молодежи Вашей страны».
«Можете рассчитывать на решительную мобилизацию Франции как на двусторонней основе, так и в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ для достижения принятия и реализации мер по деэскалации и урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Будьте уверены, что Франция будет полностью привержена укреплению нашего партнерства в ближайшие годы для решения многих проблем современного мира», – отметил Макрон.