1 Ապրիլ 2009 - 14:50 AMT
Էստոնիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչը 2010թ. Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում Էստոնիայի ու Հայաստանի հավաքականների խաղից առաջ իր կարծիքն է հայտնել խաղի եւ ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզչի պարտականություններից Յան Պոուլսենին ազատելու մասին:
«Այն, որ գլխավոր մարզիչը փոխվել է, դեռեւս չի նշանակում, որ թիմը վատ հանդես կգա: Տարբեր օրինակներ են եղել: Դա կարող է լավ անդրադառնալ ֆուտբոլիստների վրա, քանի որ տեղացի մարզիչը ավելի լավ է հասկանում եւ ճանաչում իր տղաներին: Ես հուսով եմ, որ Պոուլսենի պաշտոնաթողությունը վատ կանդրադառնա հայ մարզիկների վրա, սակայն դա արդեն մեր խնդիրը չէ: Մենք պետք է մեր խաղը խաղանք»,-հայտարարել է Ռյույտլին:
Եթե Հայաստանում էստոնացիներն օգտագործել են 4-5-1 սխեման, ապա այս անգամ մտադիր են շեշտը դնել հարձակման վրա: Ռյույտլին նման որոշում է կայացրել, քանի որ դաշտի ծածկույթը տարբեր է, իսկ դա անդրադառնում է փոխանցումների որակի վրա:
«Նման պայմաններում կարող է ինչ ասես պատահել: Պետք է խաղը տարվի մեր դարպասներից որքան հնարավոր է հեռու եւ երկու լավ հարձակվող ունենալ»,-պարզաբանել է Ռյույտլին եւ ակնարկել, որ սկզբնական կազմում դաշտ կարող է դուրս գալ Քրիստեն Վիիկմյաեն:
Ռյույտլին, վերլուծելով հայաստանյան խաղը, եկել է այն եզրակացության, որ իր թիմը ինքն է մեղավոր բաց թողած գնդակի համար:
«Մրցավարները սխալվեցին, հաշվելով գոլը: Սակայն մենք ենք մեղավոր, քանի որ այնպօսի իրավիճակ ստեղծեցինք, որ մրցավարները սխալ թույլ տվեցին: Այնուամենայնիվ այնտեղ բավականին բան կա, որ նման է իսկական ֆուտբոլի: Մենք փորձում էինք հասկանալ` ի՞նչն է այնտեղ շատ` լավը թե վատը: Այսօր մենք տանն ենք խաղում եւ ամեն ինչ կանենք, հաջողության հասնելու համար»,-մեջբերում է Ռյույտլիին postimees.ee-ն:

Главный тренер сборной Эстонии перед ответным матчем сборных Эстонии и Армении в рамках отборочного этапа ЧМ-2010 выразил мнение о предстоящем матче и об отстранении Яна Поульсена с поста главного тренера сборной Армении.
«Смена главного тренера еще не значит, что команда выступит плохо. Примеры есть разные. Может получиться и так и эдак. Это может лучше мотивировать армянских игроков, поскольку свой местный тренер лучше понимает и знает своих ребят. Я сам, разумеется, надеюсь, что отставка Поульсена плохо подействует на игроков, но это уже не наша проблема! Мы должны играть в свою игру», – заявил Рюйтли.
Если в Армении эстонцы использовали схему 4-5-1, то в этот раз они намереваются делать ставку на нападении. Рюйтли принаял такое решение лишь потому, что качество покрытия на поле везде разное, а это влияет на качество пасов, меняется отскакивание от грунта, и игра становится более непредсказуемой.
«В таких условиях может случиться все что угодно. Надо увести игру подальше от наших ворот и выйти с двумя хорошими нападающими», – пояснил Рюйтли и намекнул, что в начальном составе на поле может выйти и Кристен Вийкмяэ.
Рюйтли, проанализировав снятый в Армении запись матча, пришел к выводу, что его команда сама виновата в пропущенном мяче.
«Судьи ошиблись, засчитав гол в наши ворота. Но виноваты мы сами, так как создали такую ситуацию, что судьи сделали ошибку. Тем не менее там довольно много такого, что похоже на настоящий футбол. Мы попытались понять, чего там больше: хорошего или плохого? Сегодня мы играем дома и сделаем все для того, чтобы быть успешными», – цитирует Рюйтли postimees.ee