5 Մարտ 2022 - 11:53 AMT
Բաքվում ավարտվել է 2 հայ ռազմագերիների դատավարությունը։ Դատարանը ՀՀ քաղաքացիներ Իշխան Սարգսյանին և Վլադիմիր Ռաֆայելյանին դատապարտել է համապատասխանաբար 19 և 18 տարվա ազատազրկման։
Դատավճռում ասվում է, որ նրանք 9 տարի պետք է անցկացնեն բանտում, իսկ մնացած ժամկետը՝ խիստ ռեժիմի գաղութում, տեղեկացնում է ԱՊԱ գործակալությունը։
Ավելի վաղ դատախազը Իշխան Սարգսյանի և Վլադիմիր Ռաֆայելյանի համար 20 և 19 տարվա ազատազրկում էր պահանջել:
Նրանց մեղադրում են իբր 2021-ի մայիսին «Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու և Քարվաճառի շրջանում Ադրբեջանի ՊՆ ենթակայության մատակարարման ուղիներն ականապատելու մեջ», ինչպես նաև, «ըստ Սարգսյանի ցուցմունքի, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը պայթեցնելու մտադրության մեջ», տեղեկացնում է Sputnik Ադրբեջանի տելեգրամ ալիքը։
2021-ի մայիսի 27-ին ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որ նույն օրը վաղ առավոտյան Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ զինված ուժերի վեց զինծառայող։ Հայկական կողմի պնդմամբ՝ հայ զինծառայողները գտնվել են ՀՀ տարածքում և չեն հատել սահմանը։ Նրանցից 4-ը հունիսի 12-ին վերադարձվել են հայկական կողմին։ Իշխան Սարգսյանի և Վլադիմիր Ռաֆայելյանի անունները ևս գերեվարվածների ցուցակում էր, բայց նրանք չեն վերադարձվել։

В Баку продолжилось судебное заседание по очердному сфабрикованному уголовному делу пленных граждан Армении Ишхана Саркисяна и Владимира Рафаэляна.
Ишхан Саркисян приговорен к 19 годам лишения свободы, Владимир Рафелян – к 18 годам, пишет АПА.
В приговоре отмечено, что оба армянина будут отбывать 9 лет в тюрьме, а оставшийся срок наказания – в колонии строгого режима.
Ранее прокурор потребовал для Саркисяна 20 лет тюремного заключения, а для Рафаэляна – 19 лет.
Армянские пленные обвиняются в якобы незаконном пересечении границы Азербайджана в мае 2021 года и «минировании путей снабжения подразделений Минобороны Азербайджана, проходящих по территории Кельбаджарского района», а также «по показаниям Саркисяна, в намерении взорвать нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан».
27 мая 2021 года министерство обороны Армении распространило сообщение о том, что рано утром того же дня шесть военнослужащих ВС РА были окружены и взяты в плен ВС Азербайджана при проведении инженерных работ в приграничной зоне воинской части N ВС РА в Гегаркуникской области. По данным армянской стороны, армянские военнослужащие находились на территории Республики Армения, границу не пересекали. 4 из них были возвращены армянской стороне 12 июня. Имена Ишхана Саркисяна и Владимира Рафаеляна числились в списках пленных, но их не вернули.