11 Մարտ 2022 - 08:26 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների և սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նա կարևորել է լարվածության թուլացման և միջադեպերի կանխման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են հայ-ռուսական համագործակցության հարուստ օրակարգին, քննարկել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր։ Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության մակարդակի, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում շփումների ակտիվության կապակցությամբ։
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և միջազգային այլ հարթակներում փոխգործակցության սերտացման և արդյունավետության բարձրացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման խաղաղ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը։

11 Март 2022 - 11:31 AMT
На полях дипломатического форума Анталии 10 марта состоялась встреча главы МИД Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Мирзоян проинформировал своего российского коллегу о ситуации, сложившейся вследствие периодических нарушений режима прекращения огня и провокационными действиями азербайджанских вооруженных сил в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе, а также подчеркнул важность принятия необходимых шагов по снижению напряженности и предотвращению инцидентов.
Был затронут процесс реализации договоренностей, зафиксированных в трехсторонних заявлениях премьер-министра Республики Армения, президента Российской Федерации и президента Азербайджанской Республики от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Подчеркнута важность полноценного возобновления мирных переговоров по комплексному и прочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Был затронут процесс нормализации отношений Армения-Турция.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Сергей Лавров коснулись насыщенной повестки армяно-российского сотрудничества, обсудил вопросы, связанные с дальнейшим укреплением союзнических отношений. Собеседники выразили удовлетворение уровнем политического диалога между двумя странами, активностью контактов на высоком и высшем уровнях.
Собеседники подробно обменялись мнениями о более тесном взаимодействии и повышении эффективности сотрудничества в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и других международных площадок.