16 Մարտ 2022 - 09:02 AMT
Նշանակումից 1 օր անց Խուդավերդյանը հեռանում է Yandex-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից՝ պատժամիջոցների պատճառով
Yandex-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը նշանակումից 1 օր անց հեռանում է պաշտոնից՝ պատժամիջոցների պատճառով։ Այդ մասին ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ։
Ընկերությունում 15 տարվա աշխատանքից հետո Խուդավերդյանը կհեռանա նաև տնօրենների խորհրդից և դուստր ընկերություններում զբաղեցրած պաշտոններից։ Այդպիսի որոշում է կայացվել քանի որ Խուդավերդյանն ընդգրկվել է ԵՄ պատժամիջոցների նոր ցանկում, որը հրապարակվել է մարտի 15-ին։
Yandex N.V.-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոն Բոյնթոնը նշել է, որ չափազանց զարմացած են, որ Խուդավերդյանը հայտնվել է պատժամիջոցների ենթակա անձանց ցանկում։ «Նա շատ ջանք է ներդրել, որպեսզի Yandex-ը զարգանա որպես համաշխարհային մակարդակի տեխնոլոգիական ընկերություն»,-ասել է նա։
Տիգրան Խուդավերդյանը Ռուսաստանում Yandex-ի գլխավոր տնօրեն էր նշանակվել մարտի 15-ին։ Խուդավերդյանը Yandex ընկերությունների խմբի գործադիր տնօրենն էր 2019 թվականից, իսկ ընկերությունում աշխատում է 2006-ից։

16 Март 2022 - 09:28 AMT
Гендиректор «Яндекса» Тигран Худавердян покинет свой пост спустя всего сутки после назначения. Об этом говорится в сообщении компании.
Худавердян также выйдет из состава совета директоров и освободит должности в дочерних компаниях. Это решение было принято из-за включения топ-менеджера в санкционный список ЕС 15 марта.
«Мы крайне удивлены тому, что Тигран попал в санкционный список Евросоюза, и нам очень жаль, что он больше не может состоять в совете директоров и быть заместителем генерального директора Yandex N.V. Тигран работает в компании больше 15 лет и вложил много сил в то, чтобы Яндекс развивался как технологическая компания мирового уровня, учитывая интересы пользователей, партнеров, сотрудников и акционеров», – отметил председатель совета директоров Yandex N.V. Джон Бойнтон.
Худавердян занял должность гендиректора российской части «Яндекса» только 15 марта, до этого компанию возглавляла Елена Бунина, она будет исполнять обязанности гендиректора до 15 апреля. Решение ввести санкции против Худавердяна было принято в том числе на фоне слов бывшего руководителя «Яндекс.Новостей» Льва Гершензона о том, что российские пользователи «Яндекса» не видят объективной картины о происходящем на Украине.