19 Մարտ 2022 - 07:14 AMT
Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից ի վեր, տեղի հայկական կառույցների տվյալներով, 11 հայ է զոհվել։ Ըստ այդ երկրի հայերի միության՝ մարտի 18-ին Խարկովում մահացել է 26-ամյա Արտյոմ Այվազյանը, նա կամավոր էր, օգնում էր իր քաղաքի կարիքավորներին՝ սնունդ և դեղորայք հասցնելով, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Հայերի շրջանում զոհերից 8-ը քաղաքացիական անձինք են։
«7-ը խաղաղ բնակիչ են` ազգությամբ հայ, 3-ը, այսպես ասած, զինվորականներ: Առաջին զոհը Խերսոն քաղաքում էր, որից արդեն 10-15 օր անցել է, ունենք Չոնգար քաղաքում, Մարիուպոլ քաղաքում», – հայտնել է Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը:
Ուկրաինայում հայերի թիվը մինչև պատերազմը մոտ 350,000 էր, թե նրանցից քանիսն է վերջին 3 շաբաթվա ընթացքում կարողացել լքել պատերազմող երկիրը, հայտնի չէ։ Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահն ասել է, որ փորձում են հասկանալ, թե քանիսն են մնացել։ Դիմել են Ուկրաինայի սահմանապահ ծառայությանը, բայց վերջինս գերծանրաբեռնված է և հնարավորություն չունի նման վիճակագրություն վարելու։ «Շատ դժվարանում են գոնե ազգանուններով անջատել ամբողջ ցուցակից, որ առանձին ցուցակ մեզ համար կազմեն»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հայաստանի սահմանը հատել է Ուկրաինայի մոտ 4000 քաղաքացի՝ հիմնականում հայեր։ Այդ մասին ասել է Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը։

В Украине, по данным местных армянских организаций, с начала войны число погибших армян уже составило 11 человек.
По сообщению Союза армян Украины, 17 марта в Харькове скончался 26-летний Артем Айвазян. Он был волонтером, помогал нуждающимся в своем городе, доставлял им продукты и лекарства, пишет Радио Азатутюн.
По словам заместителя председателя Союза армян Украины Давида Мкртчяна, среди погибших армян 8 – мирные жители, 3 – военные. «Первый погибший был в городе Херсоне 10-15 дней назад. У нас есть погибшие в Чонгаре, в Мариуполе», – сказал Мкртчян.
Численность армян в Украине до войны составляла около 350 тысяч. Сколько из них за последние три недели успели покинуть воюющую страну, неизвестно. Зампред Союза армян Украины сообщил, что они пытаются понять, сколько армян осталось, даже обратились в пограничную службу Украины, но она перегружена и не имеет возможности вести такую статистику. «Очень сложно хотя бы по фамилиям выделить их из всего списка, чтобы составить для нас отдельный список», – сказал он.
Известно, что с начала войны границу Армении пересекли около 4000 граждан Украины. Сколько из них армян, а сколько украинцев, неизвестно.