2 Ապրիլ 2009 - 14:43 AMT
Հայաստանի թեքվանդոյի երիտասարդական եւ ազգային հավաքականները ապրիլի 1-ին հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գեւորգ Դանիելյանի եւ ավագ մարզիչ, իրանցի Ռահիմ Սալեհիի ղեկավարությամբ մեկնել են Թեհրան, որտեղ ապրիլի 2-9 երիտասարդական հավաքականը ուսումնա-մարզական հավաք կանցկացնի, իսկ ապրիլի 11-13 ազգային հավաքականի մարզիկները կմասնակցեն «Արեւածագի 10 օրեր» առաջնությանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի թեքվանդոյի Ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վարդան Ղահրամանյանը, երիտասարդական հավաքականը չի մասնակցի առաջնությանը միայն այն պատճառով, որ առջեւում ԱԱ-ն է, որը տեղի կունենա մայիսի 28-31 Ստոկհոլմում:
«Մենք որոշեցինք չներկայացնել երիտասարդական հավաքականը Իրանի առաջնությանը, քանի որ առջեւում ԱԱ-ն է, իսկ նրանք ոչ մի դեպքում չպետք է վնասվածքներ ստանան: Այնպես որ իրանական առաջնությանը կմասնակցեն միայն ազգային հավաքականի թեքվանդոիստները: Իսկ երիտասարդ մարզիկները ՈՒՄՀ կանցկացնեն, որից հետո ապրիլի 9-ին կվերադառնան Հայաստան եւ կշարունակեն պատրաստվել ԱԱ-ին»,- ասել է Ղահրամանյանը:
Ղահրամանյանի խոսքով, այս տարի Հայաստանի թեքվանդոյի հավաքականները երկրի հավաքական թիմերի գոյության պատմության մեջ ամենաօպտիմալ կազմն ունեն:
«Այս տարի մեր մարզիկները լավագույն սպորտային պատրաստվածությունն ունեն: Մենք մեր թեքվանդոիստների հետ մեծ հույսեր ենք կապում առաջիկա ելույթներին: Մասնավորապես ազգային հավաքականից նշեմ Արման Երեմյանին, Արամ Սահակյանին, Մաքսիմ Սահակյանին, Լեւոն Փաշաբեդյանին եւ Գրիգոր Վարդանյանին: Լավ պատրաստվածություն ունեն նաեւ Հայկազ Սամվելյանն ու Վարագ Աղաջանյանը, որոնք, ի դեպ, կմասնակցեն թե’ ԵԱ, թե’ ԱԱ, որը տեղի կունենա հոկտեմբերին Դանիայում: Այնպես է ստացվել, որ երկուսն էլ այս տարի երիտասարդական տարիքային կարգից անցնում են հասուն»,- նշել է Հայաստանի թեքվանդոյի Ֆեդերացիայի փոխնախագահը:

Молодежная и национальная сборные Армении по таэквондо 1 апреля под руководством главного тренера сборной Геворга Даниеляна и старшего тренера, иранца Рахима Салехи отбыли в Тегеран, где со 2 по 9 апреля молодежная сборная проведет учебно-тренировочный сбор, а с 11 по 13 апреля взрослые таэквандоисты примут участие в турнире «10 дней восхода солнца». Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net вице-президента Федерации таэквандо Армении Вардан Каграманян, молодежная сборная не примет участия в турнире лишь потому, что на кону ЧЕ, который пройдет с 28 по 31 мая в Стокгольме.
«Мы решили не заявлять молодежную сборную на турнир в Иране, так как на кону ЧЕ, а им ни в коем случае нельзя получать травмы. Так что в иранском турнире примут участие только взрослые. А молодые таэквондоисты проведут УТС, после чего 9 апреля вернутся в Армению и будут продолжать готовиться к ЧЕ», – сказал Каграманян
По словам Каграманяна, в этом году сборные Армении по таэквандо имеют самый оптимальный состав за всю историю существования сборных команд страны.
«В этом году наши спортсмены находятся в наилучшей спортивной форме. Мы связываем большие надежды с нашими таэквондоистами на предстоящих выступлениях. В частности отмечу из взрослой команды Армана Еремяна (в/к 78 кг), Арама Саакяна (в/к 84 кг), Максима Саакяна (в/к 72 кг), Левона Пашабедяна (в/к 67 кг) и Григора Варданяна (в/к 67 кг). В прекрасной форме находятся также Айказ Самвелян и Вараг Агаджанян, которые, кстати, примут участие и в молодежном ЧЕ и в ЧМ среди взрослых, который пройдет в октябре в Дании. Получилось так, что оба в этом году переходят из молодежной возрастной категории во взрослую», – отметил вице-президент Федерации таэквандо Армении.