25 Մարտ 2022 - 06:55 AMT
ԱՀ ՄԻՊ․ Ադրբեջանի հանցավոր ու լկտի վարքագիծն ապտակ է քաղաքակիրթ մարդկությանը, որը շարունակում է լռել
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, անդրադառնալով ԱՀ-ում ստեղծված իրավիճակին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանի հանցավոր ու լկտի վարքագիծն ապտակ է քաղաքակիրթ մարդկությանը, որը շարունակում է լուռ մնալ։
Նա նաև նշել է, որ փաստերն ու վկայություններն առավել քան բավարար են՝ գործի դնելու ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները, զանգվածային հանցավոր չարագործությունները կանխելու և դադարեցնելու համար ձևավորված «պաշտպանելու պատասխանատվության» նորմը, ճանաչելու Արցախի Հանրապետությունը ու փրկելու Արցախի հայությանն էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկվելուց:
«Այլ տարբերակ ուղղակի չկա, վերջապես հասկացեք, հանցագործին պատժում են, ոչ թե նրա հետ բանակցում»,-գրել է նա:
Ստեփանյանը հիշեցրել է, որ 20-րդ դարասկզբին Արցախի հայության նկատմամբ իրագործված ցեղասպանական գործողությունները, 1921թ. Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցելուց հետո արցախահայության նկատմամբ 70-ամյա հալածանքները, համակարգված խտրականության ու էթնիկ ատելության բացահայտ և ուղղորդված քայլերը, արցախահայության ազատ կամարտահայտությանը բռնանալու համար 1988-ից Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակ-Կիրովաբադում և այլ բնակավայրերում կազմակերպված ցեղասպանական ակտերը, 1990-ականներին պարտադրված պատերազմը, 2016թ. ապրիլյան ագրեսիան, 2020թ. ռազմական հանցագործություններով ողողված 44-օրյա պատերազմը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո առ այսօր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության բոլոր հանցավոր քայլերը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո նման ծավալի հանցագործությունները կանխելու համար միջազգային հանրության կողմից տասնամյակների ընթացքում ձեռնարկված կոլեկտիվ միջոցառումները զրոյացնելու փորձեր են:
«Ադրբեջանը բացահայտ, հրապարակային կոնկրետ էթնիկ խմբի ոչնչացման, տեղահանման և հայրենազրկման «վարպետաց դաս» է տալիս աշխարհին, որը նույնիսկ զլանում է դատապարտող հայտարարություն անել: Այդ է պատճառը, որ Ադրբեջանը գրեթե ամեն օր զարգացնում է իր զինանոցը և հանցանքի կատարման գործիքներն ու միջոցները, այդ է պատճառը, որ այսօր Ադրբեջանի զինված ուժերը, բացահայտորեն ոտնահարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, արդեն հանդգնում է զավթել խաղաղ բնակավայրեր, Արցախի 120,000 բնակչությանը թողնել առանց ջեռուցման ու տաք ջրի, բռնի տեղահանել նրանց. այսպես կարելի է անվերջ թվարկել:
Իսկ գազամատակարարման դադարեցումը և դրանից բխող հումանիտար աղետն իր երկրի ներքին գործ համարելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի պնդումների նման պնդումներ մեկ էլ անում էր Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարությունը Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ՝ իրականացված զանգվածային հանցագործությունները արդարացնելու նպատակով»,-ասվում է գրառման մեջ։
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի արևելյան սահմանագոտում:
Մարտի 25-ի առավոտվա դրությամբ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:

Преступное и наглое поведение Азербайджана является пощечиной всему цивилизованному человечеству, которое упорно продолжает хранить молчание. Об этом заявил омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Гегам Степанян.
«Геноцидальные действия Азербайджана против армян Арцаха в начале 20 века, насильственное присоединение Арцаха к Советскому Азербайджану в 1921 году, 70 лет преследований армян Арцаха после присоединения, систематической дискриминации и межнациональной розни, Апрельская агрессия 2016 года, 44-дневная война 2020 года, все военных преступления и преступные шаги, предпринятые военно-политическим руководством Азербайджана с 9 ноября 2020 года по сегодняшний день, являются попытками свести на нет коллективные меры, принимаемые международным сообществом на протяжении десятилетий для предотвращения столь масштабных преступлений. Азербайджан преподает миру публичный «мастер-класс» по уничтожению, депортации и лишению Родины конкретной, этнической группы. Миру, который даже не делает осуждающего заявления», – отметил омбудсмен.
По его словам, именно поэтому Азербайджан практически каждый день совершенствует свой арсенал – орудия и средства совершения преступлений, именно поэтому сегодня Вооруженные силы Азербайджана открыто нарушают положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Они позволяют себе оккупировать мирные населенные пункты, оставить 120-тысячное население Арцаха без отопления и горячей воды, насильственно выселять людей. Все это можно бесконечно перечислять», – заявил он.
Степанян подчеркнул, что заявления, подобные заявлениям азербайджанской стороны о том, что вопрос гуманитарной катастрофы, возникшей вследствие нарушения газоснабжения, является внутренним делом его страны, делались руководством нацистской Германии в ходе Нюрнбергского процесса для оправдания совершенных массовых преступлений.
«Уважаемые представители международного сообщества, фактов и свидетельств более чем достаточно, чтобы применить нормы «защиты и ответственности» для предотвращения и прекращения геноцида, преступлений против человечности, массовых преступлений, признать Республику Арцах и спасти армян Арцаха от этнических чистки и геноцид. Другого варианта просто нет. Поймите, наконец, что преступника наказывают, а не договариваются с ним», – заключил омбудсмен Арцаха.
В ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Карабаха, применив разнокалиберное огнестрельное оружие и ударные БПЛА. Сообщается, что в результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны ранены 5 военнослужащих.