ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով Արցախում ստեղծված վիճակին, հայտարարել է, որ Կրեմլն անհրաժեշտ է համարում, որ բոլոր կողմերը պահպանեն Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ տարածաշրջանում աճող լարվածության ֆոնին խաղաղապահների լրացուցիչ զորախումբ գործուղելու հնարավորության հարցը պետք է տալ ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այդ հարցը մեր զինվորականներին պետք է տալ։ Նրանք են կապի մեջ ադրբեջանական և հայկական կողմերի հետ։ Հիմա գլխավորը՝ բոլոր մասնակիցների կողմից համապատասխան պայմանավորվածությունների կատարման ռեժիմի շարունակությունն ապահովելն է»,-ասել է նա։
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի` վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջ շարժվել Քարագլուխ բարձունքի ուղղությամբ: Խաղաղապահների մասնակցությամբ բանակցությունները էական արդյունք չեն տվել:
Մարտի 27-ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, թե ադրբեջանական ուժերը հետ են քաշել զորքերը Փառուխ գյուղից, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել է։ ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզներ է հրապարակել, որոնք վկայում են այդ մասին։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շարունակում է մնալ Քարագլխի մի հատվածում ամրացված դիրքերում, Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։

Кремль считает необходимым соблюдение всеми сторонами достигнутых ранее договоренностей по Нагорному Карабаху, а вопрос о возможности направления дополнительного контингента миротворцев на фоне роста напряженности в регионе следует задавать Минобороны России. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Этот вопрос нужно задавать нашим военным. Они в контакте с азербайджанской и армянской сторонами. Сейчас главное – обеспечить продолжения режима выполнения всеми сторонами условий соответствующих договоренностей», – сказал он журналистам, пишет ТАСС.
24 марта азербайджанские войска вторглись в село Парух Аскеранского района в Нагорном Карабахе. Баку также перекрыл газоснабжение Нагорного Карабаха. Министерство обороны Российской Федерации заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои воинские части. 27 марта Минобороны России распространило заявление, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе. Тем не менне ВС Азербайджана остаются на территории карабахского Паруха и Караглуха.