30 Մարտ 2022 - 07:59 AMT
Միրզոյանը Զալկալիանիին է ներկայացրել ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանն ուղղված Ադրբեջանի գործողությունները
Աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վրաստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Դավիդ Զալկալիանիի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժմանը, Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ շարունակական հոգեբանական ճնշումների իրականացմանը և հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանն ուղղված գործողություններին։ Ընդգծվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի լիակատար պահպանման անհրաժեշտությունը։
Միրզոյանն ներկայացրել է նաև հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը: Կարևորվել է իրավիճակի դեէսկալացիային և տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և մանրամասն քննարկել են հայ-վրացական բարեկամական փոխգործակցության լայն օրակարգին առնչվող հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով ջանքեր գործադրել երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում համագործակցության շարունակական զարգացման, Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարները անդրադարձել են տնտեսական հարաբերությունների հետագա ակտիվացմանը, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճի հնարավորություններին, տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին:
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը:

30 Март 2022 - 09:48 AMT
Глава МИД РА представил грузинскому коллеге направленные на создание гуманитарного кризиса в Карабахе действия Баку
Находящийся в Тбилиси с рабочим визитом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 марта встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани.
В ходе встречи Мирзоян коснулся вторжения подразделений ВС Азербайджана в село Парух Нагорного Карабаха, осуществления постоянного психологического давления на мирное население Арцаха, а также направленные на создание гуманитарного кризиса в Арцахе действия Баку. Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских частей на исходные позиции по состоянию на 23 марта и полного соблюдения режима прекращения огня, установленного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Мирзоян также представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Была подчеркнута важность принятия усилии по деэскалации ситуации и установлению стабильности в регионе.
Министр иностранных дел Армении также проинформировал своего коллегу о процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией без предварительных условий. Был обсужден ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности.
Собеседники с удовлетворением отметили, что в 2022 году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией, подробно обсудили вопросы, касающиеся широкой повестки дня армяно-грузинского дружественного сотрудничества, выразив готовность приложить усилия для постоянного развития сотрудничества на двустороннем и многостороннем уровнях и укрепления политического диалога между Арменией и Грузией.
Министры иностранных дел коснулись дальнейшей интенсификации экономических отношений, возможностей роста товарооборота между двумя странами, перспектив сотрудничества в сфере транспортного сообщения.