ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ` հանդիպման կազմակերպմանը նպաստել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Գրիգորյանն ու Հաջիևը նաև առանձնազրույց են ունեցել։
Մասնավորապես, քննարկվել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայանալիք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
«Բովանդակային քննարկումների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են քաղաքական և անվտանգային իրավիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հարցերի ամբողջ շրջանակը՝ որպես երկու երկրների ղեկավարների և Շառլ Միշելի միջև 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված փոխըմբռնումների շարունակություն», – ասված է ԵՄ կայքում։
Հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել առաջիկա շաբաթների ընթացքում՝ շարունակելու քննարկումները, այդ թվում՝ դեկտեմբերի 14-ին երկու երկրի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ բարձրացված հարցերի շուրջ:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը կքննարկեն նաև երկու երկրի միջև խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Նշվում է, որ Եվրամիությունը նախկինի պես հավատարիմ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և կայունության ապահովմանը։
Ապրիլի 6-ին կհանդիպեն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ:
Վերջին անգամ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները հանդիպել են 2021-ի դեկտեմբերին 14-ին՝ Բրյուսելում, կրկին Միշելի մասնակցությամբ։ Քննարկվել են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի, ինչպես նաև նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը: Ապա դեկտեմբերի 15-ին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ավարտից հետո տեղի է ունեցել Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։

31 Март 2022 - 10:38 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 30 марта в Брюсселе встретился с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым. Встречу организовал специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар, сообщает официальный сайт Евросоюза.
«В частности, обсуждения были сфокусированы на подготовке к предстоящей 6 апреля 2022 года встрече между председателем Совета Европы Шарлем Мишелем, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном», – говорится в сообщении.
В ЕС сообщили, что в ходе предметных обсуждений, в том числе и личных двусторонних встреч Григоряна и Гаджиева, стороны обсудили весь спектр вопросов между Арменией и Азербайджаном. Политическая ситуация и вопросы безопасности обсуждались в свете продолжения взаимопонимания, достигнутого в ходе встречи руководителей двух стран и Шарля Мишеля, состоявшейся 14 декабря 2021 года в Брюсселе.
Участники встречи согласились в течение ближайших недель вновь встретиться и продолжить обсуждения. «Армения и Азербайджан затронут также вопросы, касающиеся перспектив мирного соглашения между двумя странами. Евросоюз остается приверженным делу обеспечения прочного мира и стабильности на Южном Кавказе»,- сказано в сообщении.
6 апреля в Брюсселе встретятся премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев. Отмечается, что председатель Совета Европы Шарль Мишель 6 апреля в Брюсселе проведет совместную встречу главами двух стран.