12 Ապրիլ 2022 - 07:11 AMT
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր լիարժեք հավատարմությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելուն` ինչպես երկկողմ հիմքով, այնպես էլ որպես ԵՄ խորհրդի նախագահող ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ։ Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ապրիլի 11-ի հայտարարության մեջ:
«Այս դերում Ֆրանսիան շարունակում է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ` առաջընթաց գրանցելու համար հումանիտար հարցերում, նաև շարունակում է աջակցել սահմանների սահմանագծման, տարածաշրջանի մեկուսացումը հաղթահարելու, ժառանգության պահպանման, երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ու ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված աշխատանքներին: Այդ նպատակով փետրվարի 4-ին Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով խորհրդակցություն էր կազմակերպվել ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և ԵԽ նախագահի մասնակցությամբ»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահն աշխատանքային այցով գտնվում է Երևանում:
Ապրիլի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

Франция подтверждает свою полную приверженность, как на двусторонней основе, так и в качестве председателя Совета Европейского союза и сопредседателя Минской группы ОБСЕ, содействию миру и стабильности в регионе Южного Кавказа. Об этом говорится в заявлении МИД Франции.
«В этом качестве Франция продолжает работать с Арменией и Азербайджаном, чтобы добиться прогресса по решению гуманитарных вопросов, и продолжает поддерживать работу по делимитации границы, ликвидации изолированности региона, сохранению наследия, заключению мирного договора между двумя странами и урегулированию вопроса Нагорного Карабаха. С этой целью 4 февраля по инициативе президента Республики было организовано совещание в режиме видеоконференции с премьер-министром Армении, президентом Азербайджана и председателем Европейского совета», – говорится в сообщении.
Французский сопредседатель Минской группы в настоящее время находится с рабочим визитом в Ереване.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 апреля принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфо. Отмечается, что была подчеркнута роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках его мандата.