13 Ապրիլ 2022 - 09:53 AMT
Ապրիլի 14-ին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի կունենա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների Զինկոմիտեի նիստը, որը նվիրված կլինի անվտանգության և ռազմական գործակցության զարգացման հարցերին։
Նիստը կանցնի Զինկոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ, ՌԴ ՊՆ ղեկավարի առաջին տեղակալ, գեներալ Վալերի Գերասիմովի նախագահությամբ։ Տեսակոնֆերանսին կմասնակցեն ՀՀ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը և ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Թահիր Խայրուլոևը։
Նախատեսվում է քննարկել մարտահրվերներն ու ռազմական անվտանգության սպառնալիքները ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության շրջաններում, ճգնաժամային կառավարման կատարելագործմանն ու ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ավիացիայի միջազգային թռիչքների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ կլինի նաև 2022 թվականին ՀԱՊԿ Անվտանգության հավաքական համակարգի ուժերի և միջոցների ձևավորման և կառավարման մարմինների համատեղ նախապատրաստման միջոցառումներին։
Զինկոմիտեի անդամները կիրազեկվեն Սանկտ Պետերբուրգի Խրուլյովի անվան Նյութատեխնիկական ապահովման ռազմական ակադեմիայի գործունեության մասին՝ որպես ՀԱՊԿ բազային գիտահետազոտական և ուսումնամեթոդական կազմակերպության։

14 апреля в режиме видеоконференции состоится заседание Военного комитета по вопросам развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ, сообщает пресс-служба Объединенного штаба ОДКБ.
«В ходе заседания планируется обсудить вызовы и угрозы военной безопасности в регионах коллективной безопасности ОДКБ, вопросы, связанные с совершенствованием кризисного реагирования и организации международных полетов авиации вооруженных сил государств-членов ОДКБ, а также мероприятия совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ в 2022 году», – отметили в пресс-службе.
Кроме того, членов Военного комитета проинформируют о работе петербургской Военной академии материально-технического обеспечения имени генерала армии А.В.Хрулева, которая является базовой учебно-методической и научно-исследовательской организацией ОДКБ.
Заседание под руководством председателя Военного комитета, начальника Генерального штаба Вооруженных сил России-первого заместителя министра обороны РФ генерала армии Валерия Герасимова пройдет с участием начальников генштабов вооруженных сил Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, а также начальника Объединенного штаба ОДКБ и заместителя генерального секретаря ОДКБ.