15 Ապրիլ 2022 - 06:34 AMT
Արցախի Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում հայտարարություն է ընդունել՝ պահանջելով ՀՀ իշխանությունից հրաժարվել իր որդեգրած ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից։
«Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավաքաղաքական կարգավիճակը ձևավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ ՝ երեք հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ և հայության բոլոր հատվածների միջև նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։
Արցախահայությունը քաջ գիտակցում է խաղաղության գինը: Արցախի պետականությունը և պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, և դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել:
Հայաստան-Ադրբեջան «խաղաղության» օրակարգով՝ Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաև դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը, տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլև արցախահայության` իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը:
Պահանջում ենք, որ ՀՀ իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից և առաջնորդվեն բացառապես այս արժեքներով: Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի «խաղաղության» պատրվակով Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաև՝ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու:
Արցախահայության անունից դիմում ենք
Աշխարհասփյուռ հայությանը` այս արդար պայքարում միասնաբար և վճռականորեն կանգնել Հայաստանի և Արցախի եղբայրների ու քույրերի կողքին:
ՀՀ Ազգային ժողովի մեր գործընկերներին՝ չշեղվել ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ․ հուլիսի 8-ի որոշման ուղեգծից։
Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարությանը` մեզ համար խիստ կարևոր խաղաղապահ առաքելության ընթացքում առիթ չտալ որևէ մեկին շահարկել ծագող խնդիրները` որպես Արցախի ժողովրդի հետագա անվտանգությունը հարցականի տակ դնելու հիմք:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին` անկախ առկա այլ տարաձայնություններից՝ ջանքեր գործադրել պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափը»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման վերաբերյալ արված հայտարարությունը Արցախի հանրության շրջանում լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տվել:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է՝ հասկանում են, որ Ադրբեջանի հետ հարևանությամբ պետք է ապրեն, բայց ենթակայությունը հնարավոր չէ, անթույլատրելի է։ Այդ մասին նա ասել է Մարտակերտի շրջանում վարչակազմի ղեկավարների և բնակչության ակտիվ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։

15 Апрель 2022 - 12:13 AMT
Депутаты Национальное собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) на внеочередном заседании единогласно приняли заявление, в котором требуют, «чтобы власти Армении отказались от своей губительной позиции».
«Нынешний политико-правовой статус Арцаха сформировался посредством выражения всенародной воли в ходе трех референдумов, на основе принятой по их итогам Конституции и путем установления всенародного единства между различными частями армянства. Армяне Арцаха хорошо осознают цену мира. Государственность Арцаха и право свободно и независимо жить на исторической родине – абсолютные ценности. И даже угроза войны не может заставить нас отказаться от них.
Любой процесс насильственного присоединения Арцаха к Азербайджану в рамках »мирной повестки» между Арменией и Азербайджаном, а также вытекающее из этого подписание документа ведут не только к провалу государственности Арцаха, но и нарушают неотъемлемое право арцахских армян жить на исторической родине.
Мы требуем, чтобы власти Армении отказались от своей нынешней губительной позиции и руководствовались исключительно этими ценностями. Ни одна власть не имеет права под предлогом мира опускать планку переговоров неприемлемого для Арцаха статуса, а также международно признанного права на самоопределение», – говорится в заявлении..
Они обращаются от имени армян Арцаха к армянам всего мира – «вместе и решительно поддержать в этой справедливой борьбе братьев и сестер в Армении и Арцахе».
«К нашим коллегам в Национальном Собрании Армении – не отклоняться от решения Верховного Совета Армении от 8 июля 1992 года. К руководству РФ: в ходе очень важной для Арцаха миротворческой миссии не давать никому повода спекулировать возникающими проблемами, как основания, чтобы ставить под вопрос дальнейшую безопасность народа Арцаха.
К руководству стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: независимо от существующих разногласий, приложить усилия для сохранения единственного формата урегулирования карабахского конфликта, имеющего международный мандат», – говорится в заявлении.