18 Ապրիլ 2022 - 11:13 AMT
Շրջանառության մեջ է դրել «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագիծը, որով չեղարկվում է զենք ձեռք բերելու համար նախատեսված որսորդմիության անդամ լինելու պարտադիր պահանջը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում, ներկայացնելով նախագիծը, գրել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը։
«Սահմանվում է քաղաքացիական զենք ձեռք բերելու թույլտվության տարիքը՝ 21 տարեկան։
Չեղարկվում է ակոսափող հրազեն ձեռք բերելու համար 5 տարվա ողորկափող հրազեն ունենալու պարտադիր պահանջը:
Սահմանվում է զենք ձեռք բերելու պարտադիր քննական կարգի հիմքերը:
Չեղարկվում է փամփուշտների քանակի սահմանափակումը:
Հստակեցվում են զենքի տեսակները:
Սահմանվում են հրաձգարանների չափանիշները»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ ձենք ձեռք բերելու, պահելու, կրելու և տեղափոխելու (փոխադրելու) թույլտվության ժամկետը սահմանվելու է 10 տարի՝ նախկին 5 տարվա փոխարեն։
Նախագծով զենքի արտադրության, ներկրման, արտահանման, առևտրի լիցենզիայի գործողության ժամկետը սահմանվելու է 5 տարի՝ նախկին 3 տարվա փոխարեն:

Депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Вилен Габриелян ввел в обращение новый законопроект «О регулировании оборота оружия», согласно которому не обязательно быть членом охотничьей ассоциации, чтобы приобрести оружие. Об этом на своей странице в Facebook.
«По проекту возраст разрешения на приобретение гражданского оружия устанавливается в 21 год, для приобретения оружия отменяется обязательное требование членства в объединении охотников, снимается ограничение на количество пуль, уточняются типы оружия», – отметил депутат.
По его словам, предусматривается установить срок действия разрешения на приобретение, хранение, ношение или перевозку оружия в 10 лет вместо прежних 5 лет, а лицензию на производство, импорт, экспорт и торговлю оружием продлить до 5 лет вместо прежних 3 лет. По проекту предлагается также разрешить приобретение до десяти единиц гражданского огнестрельного оружия вместо прежних пяти единиц, а разрешение на составление оружейных коллекций сделать бессрочным.