19 Ապրիլ 2022 - 08:48 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպմանը, կարճ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին, ասել է, որ Հայաստանի հետ կարգավորման գործընթացը շարունակվում է, տեղեկացնում է Ermenihaber-ը։
«Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի բռնազավթված տարածքների ազատագրումից հետո մեր տարածաշրջանում խաղաղության հնարավորություն է ընձեռնվել։ Այս հնարավորությունն անտեղի չկորցնելու համար մեր հարևան Հայաստանի հետ անկեղծորեն շարունակում ենք կարգավորման գործընթացը»,- ասել է Էրդողանը։
ՀՀ և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը Վիեննայում կանցկացվի։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչն է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչը՝ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։ Չավուշօղլուն խոսել է հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումները Թուրքիայում և հայաստանում անցկացնելու անհրաժեշտության մասին։

19 Апрель 2022 - 13:59 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, говоря о перспективах мира в Кавказском регионе, заявил, что Турция «искренне продолжает процесс урегулирования с Арменией». Об этом он заявил на встрече с послами ряда стран в штаб-квартире партии «Справедливость и развитие».
По его словам, «освобождение азербайджанских земель создало возможность для установления мира в регионе», пишет Ermenihaber.
«Чтобы не упустить эту возможность, мы искренне продолжаем процесс урегулирования с соседней Арменией», – заявил Эрдоган.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу ранее заявил о необходимости проведения встреч между спецпредставителями Анкары и Еревана в Турции или Армении, следующая же встреча пройдет в Вене.