20 Ապրիլ 2022 - 07:48 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շրջադարձային կետ է համարել երկու երկրի հարաբերությունների կարգավորման համար Բաքվի առաջ քաշած 5 սկզբունքն ընդունելի համարելու Երևանի դիրքորոշումը։ Այդ մասին նա ասել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ընդհանուր առմամբ, դրական եմ համարում Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքները։ Ես ասել եմ այդ մասին հանրությանն ապրիլի 12-ին։ Հաջորդ օրը Հայաստանի վարչապետը նույնպես բաց խոսեց կարգավորման գործընթացի և Ադրբեջանի առաջարկած սկզբունքների ընդունելի լինելու մասին։ Դա իրոք ևս մեկ շրջադարձային պահ է գործընթացում։ Կարծում եմ, որ դրանք դրական մեկնաբանություններ են»,-ասել է Ալիևը։
Ըստ նրա, երկու կողմերի այս պաշտոնական հայտարարություններից հետո Բաքուն և Երևանը պետք է ապացուցեն իրենց մտադրությունների լրջությունը բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Ալիևը ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ իր երկիրը պատրաստ է սկսել աշխատանքը սահմանային հանձնաժողովների և խաղաղ պայմանագրի գծով աշխատանքային խմբերի ստեղծման ուղղությամբ։ «Կարևոր է, որ մենք շարունակենք այս առաջընթացը և որ երկու կողմերը պահպանեն համաձայնությունները»։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպում է տեղի ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիի համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որն օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։

20 Апрель 2022 - 09:44 AMT
Алиев считает поворотной точкой принятие Ереваном выдвинутых Баку 5 принципов нормализации отношений
Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал поворотной точкой принятие Ереваном выдвинутых Баку пяти принципов для нормализации отношений между двумя странами.
«В целом, считаю итоги встречи в Брюсселе (трехсторонняя встреча между Алиевым, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и главой Евросовета Шарлем Мишелем от 6 апреля – ред.) положительными. Я заявил об этом общественности 12 апреля. На следующий день премьер-министр Армении также открыто говорил о процессе нормализации и принятии Арменией пяти принципов, выдвинутых Азербайджаном. Это действительно еще один поворотный момент в процессе. Думаю, что это положительные комментарии», – заявил Алиев в ходе встречи со спецпредставителем Евросоюза по Южному Кавказу Тойво Клааром, пишет РИА Новости.
По его словам, теперь после этого официального заявления обеих сторон Баку и Ереван должны доказать серьезность своих намерений за столом.
Алиев еще раз подтвердил готовность своей страны начать работу над созданием пограничных комиссий и рабочих групп по мирному соглашению.
«Важно, чтобы мы продолжали этот прогресс, и чтобы обе стороны соблюдали соглашения», – подчеркнул Алиев.