21 Ապրիլ 2022 - 08:27 AMT
Ռուսաստանի հայերի միությունն ապրիլի 24-ին ընդառաջ Մոսկվայի ամբողջ տարածքում վահանակներ է տեղադրել՝ հիշեցնելով Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին։
Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՌՀՄ-ն՝ մեջբերելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսքերն այդ հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին։
«1915 թվականի ապրիլի 24-ը ողբերգական օր է՝ կապված մարդկության պատմության մեջ ամենասարսափելի և դրամատիկ իրադարձություններից մեկի՝ հայ ժողովրդի Ցեղասպանության հետ։ Մենք գլուխ ենք խոնարհում այդ ողբերգության բոլոր զոհերի հիշատակի առջև, որը մեր երկրում միշտ ընկալվել է որպես սեփական ցավ և դժբախտություն։
Ռուսաստանի դիրքորոշումը միշտ եղել և մնում է օբյեկտիվ ու հետևողական՝ ազգային պատկանելության հատկանիշով զանգվածային ոչնչացմանը չի կարող արդարացում ունենալ»,-ասվում է Պուտինի հայտարարության մեջ, որը նա արել է մի քանի տարի առաջ։ ։

В эти дни по всей Москве Союзом армян России размещены баннеры, напоминающие о Геноциде армян в Османской империи. Об этом сообщает САР.
Союз армян России напомнил слова президента РФ Владимира Путина о позиции страны по вопросу Геноцида армян.
«24 апреля 1915 года – скорбная дата, связанная с одним из самых страшных и драматических событий в истории человечества – геноцидом армянского народа. Мы склоняем головы перед памятью всех жертв этой трагедии, которую в нашей стране всегда воспринимали как собственную боль и беду.
Позиция России всегда была и остается объективной и последовательной: массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий», – цитирует САР Путина.
Ранее стало известно, что в Петербурге выставку «Геноциду – нет», посвященную Геноциду армян, отменили за день до ее открытия.