Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 22-ին Փարիզի քաղաքապետարանի հանդիսությունների սրահում քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի հրավերով տեղի է ունեցել ընդունելություն՝ բազմաթիվ խորհրդարանականների, Փարիզի քաղաքային խորհուրդի անդամների և հարյուրավոր ֆրանսահայերի մասնակցությամբ, տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Ընդունելության մեկնարկին ելույթներով են հանդես եկել Փարիզի քաղաքապետը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ինչպես նաև Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) երկու համանախագահները:
Դեսպան Տոլմաջյանն իր խոսքում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դատապարտման անհրաժեշտությանը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունն ինչպես համայն հայության համար, այնպես էլ ցեղասպանությունների կանխարգելման և մարդկության դեմ հանցագործությունների միջազգային պայքարի տեսանկյունից:
Դեսպանը հիշեցրել է նաև այն կարևոր դերակատարման մասին, որ Ֆրանսիան ունեցել է ցեղասպանությունից փրկված հայ գաղթականներին ապաստանելու հարցում՝ շեշտելով, որ Ֆրանսիայում ապաստանած հայ գաղթականների սերունդները, պահպանելով իրենց ազգային ինքնությունը, միևնույն ժամանակ դարձել են Ֆրանսիայի լիիրավ և պատասխանատու քաղաքացիներ՝ մեծ ավանդ ունենալով Ֆրանսիայի զարգացման և հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների խորացման գործում։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի քաղաքային իշխանություններին, ի դեմս քաղաքապետ Հիդալգոյի, մշտապես Հայաստանի և Արցախի կողքին լինելու համար։ Նա հիշեցրել է, որ Փարիզի քաղաքային խորհուրդն առաջիններից էր, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո ընդունեց բանաձև՝ կոչ անելով ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը։ Դեսպանը նաև շնորհակալություն հայտնեց քաղաքապետ Հիդալգոյին, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ Փարիզի սրտում Հայաստանի էսպլանադի բացման նախագծի կյանքի կոչման համար։

По случаю 107-й годовщины Геноцида армян в Париже, по приглашению мэра столицы Франции Анн Идальго, состоялся прием с участием многочисленных депутатов, членов городского совета Парижа и сотен французских армян. Об этом говорится в сообщении на странице посольства Армении во Франции в Facebook.
В начале приема выступили мэр Парижа, посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, а также два сопредседателя Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF).
В своем выступлении Толмаджян подчеркнула важность осуждения отрицания Геноцида как для армянства, так и с точки зрения предотвращения геноцидов и международной борьбы с преступлениями против человечества. Она напомнила о той важной роли, которую сыграла Франция, приютив армянских беженцев, спасшихся от Геноцида. Посол подчеркнула, что поколения армянских беженцев сохранили свою национальную идентичность, став в тоже время ответственными гражданами Франции, имея большой вклад в деле развития страны и углубления армяно-французских отношений.
Толмаджян также поблагодарила городские власти Парижа за постоянную поддержку Армении и Арцаха. Она напомнила, что сразу после 44-дневной войны в Нагорном Карабахе городской совет Парижа принял резолюцию, призвав признать Нагорный Карабах. Посол также поблагодарила мэра Парижа Анн Идальго, ее заместителя Арно Нгатча за реализацию проекта открытия эспланады Армении в самом сердце Парижа.