Թուրքիայում քեմալիստական ընդդիմադիր նորաբաց «Հաղթանակ» կուսակցությունը (Zafer Partisi) մեջլիսին նախագիծ է առաջարկել Կարսի նահանգում ՀՀ-Թուրքիա սահմանային անցակետը Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի` Թալեաթ փաշայի անունով կոչելու մասին, գրում է Sputnik Արմենիան` թուրքական Cumhuriyet-ին հղումով։
Նշվում է, որ այս առաջարկից հետո Թվիթերի թուրքական տիրույթում արշավ է սկսվել, ակտիվ տարածվում է «Թալեաթ փաշա սահմանային անցակետ» հեշթեգը, որն այս պահին Թուրքիայի տարածքում թրենդայինների առաջին եռյակում է։
Մեջլիսում նորաբաց քեմալիստական կուսակցության միակ ներկայացուցիչ և կուսակցության ղեկավար Ումիթ Օզդաղը նախագիծն առաջարկել է այն բանից հետո, երբ երկրի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ուրուգվայում հայերին ազգայնամոլական «գորշ գայլերի» նշանն է ցույց տվել։
«Եթե ձեր արձագանքն անկեղծ է, ապա սպասում ենք մեր կուսակցության՝ սահմանային անցակետի անունը փոխելու մասին առաջարկին ձեր աջակցությանը։ Այժմ դուք առերեսվում եք «անկեղծության թեստի» հետ։ Եթե չաջակցեք դրան, թուրք հասարակությունը կհիշի ձեր այդ պահվածքը, եթե աջակցեք, մենք կծափահարենք ձեզ»,- հայտարարել է թուրք պատգամավորը։
«Հիմա հայ-թուրքական սահմանին թուրքական անցակետը կոչվում է «Աքքայա» (թրգմ․՝ «Սպիտակ ժայռ»), Կարսի նահանգի նույնանուն շրջանի անունով։ Անցակետը Թուրքիան փակել է 1993թ-ից։ Դրա դիմաց հայկական կողմից «Ախուրյանի» սահմանային անցակետն է։ Թվիթերում տարածվում է նաև անցակետի վրա համակարգչով «խմբագրված» անունով լուսանկարը»,-գրում է Sputnik Արմենիան։
Ուրուգվայում հայ ցուցարարների հասցեին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ռասիստական ժեստի համար այդ երկրում Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Մուֆթյուօղլուին ԱԳՆ են կանչել։ Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժո Բոնասսոն դատապարտել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ազգայնամոլական ժետը, որը նա հասցեագրել է Թուրքիայի դեսպանատան մոտ ցույցի դուրս եկած հայերին։ Այդ մասին նախարարը խոսել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառման ժամանակ:

26 Апрель 2022 - 08:59 AMT
В Турции предложили назвать КПП на армяно-турецкой границе в честь одного из организаторов Геноцида – Талаата-паши
Новообразованная оппозиционная кемалистская партия «Победа» (Zafer Partisi) представила в парламент Турции проект, предлагающий назвать КПП на армяно-турецкой границе в Карсской области в честь одного из организаторов Геноцида армян – Талаата-паши.
В турецком сегменте Twitter развернулась целая кампания по продвижению данной идеи, активно распространяется хэштег «Пограничный пункт Талаат-паша», который на данный момент входит в тройку трендовых хэштегов в Турции, пишет Sputnik Армения со ссылкой на Cumhuriyet.
Единственный представитель новой кемалистской партии в меджлисе и лидер партии Умит Оздаг предложил проект после того, как глава МИД Мевлют Чавушоглу показал армянским демонстрантам в Уругвае знак националистской организации «Серые волки», которая запрещена в ряде стран.
«Если ваша реакция была искренней, то ждем от вас поддержки предложения нашей партии об изменении названия пограничного пропускного пункта. Вы столкнулись с «тестом на искренность». Если вы не поддержите предложение, турецкое общество запомнит ваше поведение, если поддержите – мы будем вам аплодировать», – заявил турецкий депутат.
В настоящее время контрольно-пропускной пункт называется «Аккая» (в переводе с турецкого – «Белая скала»). Он назван в честь одноименного района Карской области. С 1993 года Турция закрыла КПП. На армянской стороне находится пограничный КПП «Ахурян». В микроблоге Twitter распространилась также смонтированная фотография с предлагаемым названием.
Талаат был одним из руководителей младотурецкой партии «Единение и Прогресс», которая организовала Геноцид армян. В 1913-1918 годах он занимал должность министра внутренних дел Османской Турции. 15 марта 1921 года был убит Согомоном Тейлиряном.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу встретив в Уругвае демонстрантов, собравшихся по случаю 107-й годовщины Геноцида армян, показал знак националистической организации «Серые волки», которая запрещена в ряде стран. После чего президент Уругвая Луис Лакаль Поу, а также министр иностранных дел Уругвая Франсиско Бустильо осудили поведение министра иностранных дел Турции.