Yandex ընկերությունը մտադիր է 2 մասի բաժանվել՝ այդ մասին մի քանի աղբյուրներից հայտնի է դարձել Meduza-ին:
Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ Yandex-ից անջատված նոր կառույցի կենտրոնակայանը լինելու է Երևանում, մեկ այլ աղբյուրի համաձայն՝ Թել Ավիվում։
«Աշխատակիցների թվում այժմ մեծ է պահանջարկը, որ Yandex-ը հնարավորություն ընձեռի վաստակել նաև այլ երկրներում, իսկ դրա համար հարկավոր է, որ իրավաբանական անձինք գրանցվեն»,-ասել է աղբյուրն ընկերությունից։
Ըստ ընկերության ղեկավարության մեկ այլ ներկայացուցչի, որը չի ցանկացել հրապարակել անունը, Yandex-ը 2 մասի կկիսվի՝ ռուսական, որը կշարունակի գործել ՌԴ-ում, բայց դա արդեն ուրիշ Yandex կլինի, և միջազգային Yandex՝ այլ բրենդ, այլ անվանում, որը կկառուցեն Yandex-ի նախկին աշխատակիցները։
«Կան տարբեր ծառայություններ, որոնք արդեն հաջողությամբ զարգանում են տարբեր երկրներում և հիմա հասկանալի է, որ զարգացնել դրանք այնպես, ինչպես նախատեսվել էր, ուղղակի անհնար է։ Դրանք կմնան Ռուսաստանում և կզարգանան արտերկրում։ Այդ ուղղությամբ ենք այժմ մտածում»,-ասել է զրուցակիցը։
Ուկրաինայում պատերազմի հետևանքով Yandex-ի թոփ մենեջերներից մեկը՝ Տիգրան Խուդավերդյանը հայտնվեց ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակում և հեռացավ ընկերության ղեկավար պաշտոններից։ Պաշտոնից հեռացավ նաև ռուսաստանյան Yandex-ի գլխավոր տնօրեն Ելենա Բունինան՝ գործընկերներին ուղղված նամակում նա դեմ էր հանդես եկել Ուկրաինա ՌԴ-ի ներխուժմանը։ Բացի այդ, Yandex-ից հեռացել են տնօրենների խորհրդի ևս 2 անդամ, իսկ Nasdaq բորսան կասեցրել է Yandex-ի արժեթղթերի սակարկությունը։ Ընկերության դեմ պատժամիջոցներ սահմանված չեն։

26 Апрель 2022 - 13:14 AMT
Медуза: «Яндекс» рассматривает Ереван и Тель-Авив для размещения штаб-квартиры международной структуры
Компания «Яндекс» собирается разделиться на две компании – российскую и международную, штаб-квартира которой будет находиться в Ереване, пишет Meduza со ссылкой на источник в компании.
«Яндекс» будет делиться на две половины — российский «Яндекс», который будет процветать в России, но это будет другой «Яндекс», и международный «Яндекс» — другой бренд, другое название, — построенный выходцами из «Яндекса», – сообщил источник.
По данным источника, близкого к компании, обсуждается, что штаб-квартира новой структуры, отделившейся из «Яндекса», будет находиться в Ереване. По данным другого собеседника издания, рассматривается вариант размещения новой компании в Тель-Авиве.
После начала российского вторжения в Украину один из топ-менеджеров «Яндекса» Тигран Худавердян попал в санкционный список ЕС и покинул руководящие посты в компании. Также со своего поста ушла генеральный директор российского «Яндекса» Елена Бунина. Сообщалось, что в письме коллегам она выступила против вторжения в Украину. Помимо этого, из «Яндекса» после начала войны в Украине ушли два члена совета директоров, а биржа Nasdaq приостановила торги ценными бумагами «Яндекса». В отношении самой компании санкции не введены.