2 Մայիս 2022 - 07:16 AMT
Չավուշօղլուն խոսել է հայ-թուրքական «սահմանի ճշտման համար» հանձնաժողով ստեղծելու հնարավորության մասին
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացի շրջանակում կայանալիք հատուկ ներկայացուցիչների երրորդ հանդիպմանը:
Չավուշօղլուի խոսքով՝ հատուկ ներկայացուցիչները Վիեննայում կայանալիք 3-րդ հանդիպմանը նույնպես քննարկելու են տարբեր քայլեր, որոնք կարող են իրականացվել առաջիկա գործընթացում, գրում է Ermenihaber-ը։
«Սահմանը նորից ճշտելու հարցում պայմանավորվածություն կար։ Դա ինչպե՞ս է արվելու։ Օրինակ, համատեղ հանձնաժողո՞վ է ստեղծվելու։ (Նրանք) Ադրբեջանի հետ համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու որոշում են կայացրել»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։
Թուրքիայում քեմալիստական ընդդիմադիր նորաբաց «Հաղթանակ» կուսակցությունը (Zafer Partisi) մեջլիսին նախագիծ է առաջարկել Կարսի նահանգում ՀՀ-Թուրքիա սահմանային անցակետը Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի` Թալեաթ փաշայի անունով կոչելու մասին։

2 Май 2022 - 12:12 AMT
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу коснулся третьей встречи спецпредставителей по нормализации отнощшений между Арменией и Турцией.
По его словам, различные шаги, которые могут быть предприняты в рамках предстоящего процесса, будут обсуждаться на 3-й встрече, которая состоится в Вене, пишет Ermenihaber.am.
«Была договоренность об уточнении границы еще раз. Как это будет сделано? Например, будет ли создана совместная комиссия? (Они) решили создать совместную комиссию с Азербайджаном», – сказал Чавушоглу.
Следующая встреча спецпредставителей Армении и Турции по нормализации двусторонних отношений состоится 3 мая в Вене. Первая встреча специальных представителей по процессу нормализации между Арменией и Турцией, вице-спикера НС Армении Рубена Рубиняна и посла Сердара Кылыча состоялась 14 января в Москве, вторая встреча – 24 февраля в Вене.