Քարնեգի հիմնարդամի վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, կարծիք է հայտնել, որ հայ-թուրքական գործընթացն ընթանում է չափազանց դանդաղ: Դե Վաալը չի բացառում, որ դրա պատճառներից է նաև Ռուսաստանի դիրքորոշումը, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Մոսկվան մի կողմից շահագրգրված է, որ Հարավային Կովկասում վերաբացվեն ճանապարհային ենթակառուցվածքները, սակայն մյուս կողմից մտավախություն ունի, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարող է հարցականի տակ դնել ռուսական ռազմական ներկայության նպատակահարմարությունը Հայաստանում»,-ասել է վերլուծաբանը՝ հավելելով, որ դրա արդյունքում կվերանար Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմակայանների տեղակայման պատճառներից մեկը, քանի որ դրանք այնտեղ են Թուրքիայից պաշտպանելու համար:
«Այսպիսով, կարծում եմ, որ ռուսները բավականին ուշադիր հետևում են այս գործընթացին, և միգուցե դա ևս մեկ պատճառ է, որ գործընթացը դանդաղում է»,- ասել է նա:
Դե Վաալի կարծիքով, թե Երևանում, թե Անկարայում գիտակցում կա, որ այս գործընթացը վերաբերում է միայն երկու պետության հարաբերությունների կարգավորմանը և չի ներառում Հայոց ցեղասպանության հարցը, որը, ըստ նրա, կարող է կարգավորվել ապագայում:
«Ակնհայտ է, որ այս հիմնախնդիրը ստեղծում է բարդություններ, սակայն կարծում եմ, որ կան քաղաքական և տնտեսական պատճառներ, ինչի արդյունքում երկու կողմերը ձգտում են առաջ շարժվել»,- նշել է նա:
Դե Վաալը հույս է հայտնել, որ վերջին շրջանի հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական բանակցային գործընթացներում հնարավոր դրական տեղաշարժերը կարող են նպաստել միմյանց:
«Եթե առկա է համաձայնություն ճանապարհների վերաբացման հարցում, որոնք կարող են սկսվել Ադրբեջանից, անցնել Մեղրիի շրջանով մինչև Նախիջևան, այնուհետև Հայաստանով նորից գալ Երևան և Գյումրի և անցնել Կարս, ապա դա շահեկան կլինի բոլոր երեք երկրների, ինչպես նաև Իրանի համար, քանի որ, չմոռանանք, որ այսպիսով վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Իրանը երկաթուղու միջոցով կմիանա Հարավային Կովկասին»,- ասել է նա:
Հայաստանի և Թուրքիայի արտաքին գերատեսչությունները տարածել են նույնանման հաղորդագրություն Վիեննայում կողմերի ներկայացուցիչների՝ ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի միջև ավելի քան երեք ժամ ընթացած երրորդ հանդիպման մասին: Հաղորդագրության մեջ ասված է, որ հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են այս գործընթացի միջոցով իրենց երկրների միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման հասնելու նպատակը: Նրանք փոխանակել են տեսակետներ տարբեր հարցերի վերաբերյալ ու քննարկել հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել այս ուղղությամբ` շոշափելի առաջընթացի հասնելու համար։ Կողմերը «վերահաստատել են իրենց համաձայնությունը՝ շարունակելու գործընթացը առանց նախապայմանների»:

Старший научный сотрудник «Фонда Карнеги», эксперт Томас де Ваал, касаясь нормализации армяно-турецких отношений, выразил мнение, что армяно-турецкий процесс идет очень медленно. Де Ваал не исключает, что одной из причин тому является позиция России, пишет «Голос Америки».
«С одной стороны, Москва заинтересована в возобновлении работы дорожной инфраструктуры на Южном Кавказе, а с другой — опасается, что нормализация армяно-турецких отношений может поставить под вопрос целесообразность российского военного присутствия в Армении», – отметил де Ваал, добавив, что одна из причин размещения российских военных баз на территории Армении в том, что они там для защиты от Турции.
«Поэтому я думаю, что русские уделяют пристальное внимание этому процессу, может быть, это одна из причин, по которой процесс замедляется», – сказал он.
По словам де Ваала, и в Ереване, и в Анкаре осознают, что этот процесс касается только нормализации отношений между двумя странами, не включает в себя вопрос Геноцида армян, который, по его словам, может быть решен в будущем.
«Очевидно, что эта проблема создает сложности, но я думаю, что есть политические и экономические причины, в результате которых обе стороны пытаются двигаться вперед», – считает эксперт.
Де Ваал выразил надежду, что возможные позитивные сдвиги в недавних армяно-азербайджанских и армяно-турецких переговорах могут помочь друг другу.
«Если будет договоренность об открытии дорог, которые могут начинаться из Азербайджана, проходить через Мегринский район в Нахиджеван, затем снова выходить через Армению в Ереван, Гюмри и Карс, это будет выгодно всем трем странам, а также Ирану, потому что, не будем забывать, что таким образом, впервые за последние 30 лет Иран будет связан с Южным Кавказом железной дорогой», – сказал он.
МИД Армении и Турции выступили с аналогичными заявлениеями в связи с третьей встречей представителей сторон в Вене между вице-спикером парламента Армении Рубеном Рубиняном и послом Сердаром Кылычем, которая длилась более трех часов. В заявлении говорится, что спецпредставители подтвердили свою цель добиться полного урегулирования отношений между их странами посредством этого процесса. Они обменялись мнениями по различным вопросам и обсудили возможные шаги, которые можно предпринять в этом направлении для достижения ощутимого прогресса. Стороны «подтвердили свое согласие на продолжение процесса без предварительных условий».