5 Մայիս 2022 - 06:42 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում անդրադառնալով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, գրել է, որ արցախցիներն ունեն անվտանգությանը սպառնացող որևէ առաջարկ, պարտադրանք կամ համաձայնագիր մերժելու քաջությունը։
«Հարկ է քաջություն ունենալ, և Արցախի ժողովուրդն ունի այդ քաջությունը՝ մերժելու որևէ առաջարկ, պարտադրանք կամ համաձայնագիր, որ կարող է սպառնալ Արցախի հայության անվտանգությանը և հարցականի տակ առնել իր կամքն ազատորեն արտահայտելու Արցախի ժողովրդի իրավունքը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի աշխատակազմի պատասխանատուների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում Արցախի ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ տարբեր շահարկումներին, ընդգծել է, որ որևէ պարագայում ԱՀ իշխանությունները չեն պատրաստվում շեղվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքից, և արցախահայության համար խաղաղության օրակարգն ընդունելի է միայն այդ համատեքստում:
Մինչ այդ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ միջազգային հանրությունը խոսում է ԼՂ կարգավիճակի հարցում նշաձողն իջեցնելու անհրաժեշտության մասին

5 Май 2022 - 09:53 AMT
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, коснувшись ситуации вокруг Арцаха в своем микроблоге в Twitter, написал, что народ Арцаха имеет мужество отвергнуть любое предложение, принуждение или соглашение, угрожающее его безопасности.
«Необходимо иметь мужество, и народ Арцаха имеет мужество отвергнуть любое предложение, принуждение или соглашение, которые могут угрожать безопасности армян Арцаха и поставить под сомнение право народа Арцаха свободно выражать свою волю», — говорится в сообщении.
Ранее в ходе встречи с должностными лицами Счетной палаты Республики Арцах президент Арцаха Араик Арутюнян, касаясь различных спекуляций о будущем статусе Карабаха в нынешней геополитической ситуации, подчеркнул, что ни в коем случае власти Арцаха не собираются отступать от принципа права народов на самоопределение.