ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 16-ին կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք ՀԱՊԿ հոբելյանական գագաթնաժողովին։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մայիսի 16-ին ՀԱՊԿ 30-ամյակի կապակցությամբ Մոսկվայում տեղի կունենա անդամ պետությունների գագաթնաժողովը։ Դա կլինի և ղեկավարների հանդիպում, և նրանց առանձին շփումներն աշխատանքային նախաճաշի շրջանակում»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովը հայտնել է, որ միջոցառման ավարտին ԶԼՄ-ների համար հայտարարություններով հանդես կգան ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանն է այժմ նախագահում ՀԱՊԿ-ում։
Ավելի վաղ Պեսկովն ասել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հանդիպմանը կարող է անդրադարձ լինել նաև իրավիճակին Ուկրաինայում։

12 Май 2022 - 12:34 AMT
16 мая в Москве состоится саммит Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна и генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася. Об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«16 мая, по случаю 30-летия ОДКБ, в Москве состоится саммит государств-членов ОДКБ. Планируется встреча лидеров, а также их личное общение за рабочим завтраком. Об итогах саммита журналистов проинформируют генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась и премьер-министр Армении Никол Пашинян, который в настоящее время является председателем ОДКБ», – сказал Дмитрий Песков, пишет ТАСС.
ОДКБ – международная организация по вопросам безопасности, участниками которой в настоящее время являются шесть государств: Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.