13 Մայիս 2022 - 07:14 AMT
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղությունը Հարավային Կովկասում բխում է նաև Ռուսաստանի շահերից։
Պետդեպի մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի առումով դրական ազդակների մասին և նրան հարցրել են, թե չի մտահոգում արդյոք նրան, որ ռուսները կարող են վտանգել ցանկացած դրական կապերը։
«Երկարաժամկետ խաղաղությունը Հարավային Կովկասում, ինչին փորձում ենք նպաստել, մեր շահերից է բխում։ Դա նաև Մոսկվայի շահերից է բխում։ Մոսկվան, անշուշտ, նույնպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է»,-ասել է Փրայսը։
Նախկինում ևս ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է գործակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, այդ թվում ԵԱՀԿ մեխանիզմների միջոցով։ Սակայն, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան չեն գործակցում Մոսկվայի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում։

13 Май 2022 - 10:18 AMT
В Государственном департаменте США заявили, что долгосрочный и всеобъемлющий мир на Южном Кавказе также отвечает интересам России.
Представитель Госдепартамента Нед Прайс рассказал о положительных сигналах для Нагорного Карабаха, его спросили, обеспокоен ли он тем, что русские могут поставить под угрозу любые позитивные связи.
«Долгосрочный мир на Южном Кавказе, который мы пытаемся продвигать, отвечает нашим интересам. Это также в интересах Москвы. Конечно, Москва также является членом Минской группы ОБСЕ», — сказал Прайс.
Ранее США заявляли, что готовы сотрудничать с Арменией и Азербайджаном, в том числе через механизмы ОБСЕ. Однако министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что США и Франция не сотрудничают с Москвой в рамках Минской группы ОБСЕ.