20 Մայիս 2022 - 08:49 AMT
Ադրբեջանցի դիվերսանտը խոստովանել է` Քարվաճառ էր ուղարկվել Ադրբեջանի իշխանությունների անմիջական հրահանգով
Ադրբեջանցի դիվերսանտ Շահբազ Գուլիևը, որը երկու ադրբեջանցու հետ 2014-ին ներթափանցել էր Արցախ և սպանել Սմբատ Ցականյանին և Սարգիս Աբրահամյանին, հրապարակավ խոստովանել է, որ Քարվաճառ է ուղարկվել Ադրբեջանի իշխանությունների անմիջական հրահանգով և հատուկ հանձնարարությամբ։
Գուլիևը մայիսի 18-ին ադրբեջանական Xural TV-ի յութուբյան «Siyasət meydanı» հաղորդման ընթացքում իր վրդովմունքն է հայտնել Ադրբեջան վերադառնալուց հետո պետության անուշադրության առնչությամբ։ Բողոքելով սոցիալական վատ պայմաններից՝ նա շեշտել է, որ խոսելու է անգամ կյանքի գնով, տեղեկացնում է Regionmonitor-ը:
Ադրբեջանցի դիվերսանտը մասնավորապես նշել է, որ Քարվաճառ են ներխուժել Ադրբեջանի փոխվարչապետ, Փախստականների և բռնի տեղահանվածների պետական կոմիտեի նախագահ Ալի Շամիլ օղլու Հասանովի իմացությամբ, որը վարչապետի պաշտոնում պաշտոնավարել է մինչև 2019 թ։ Նա շեշտել է, որ իրենք զինվել և ճանապարհ են ընկել հենց Ալի Հասանովի աշխատասենյակից։
«Մենք Քելբաջար Ալի Հասանովի աշխատասենյակից ենք ճանապարհ ընկել։ Մեր ձեռքը զենք է տրվել, ատրճանակ է տրվել, ինքնաձիգ է տրվել, նռնակ է տրվել, և ճանապարհ են դրել։ Մենք զինված ենք գնացել»,-նշել է Գուլիևն ու հավելել, որ իրեն կանչել և ասել են, թե «պետությանը պետք է, և պետության համար պետք է գնա»։ Գուլիևը նշել է, որ իրենց տրված զենքերը եղել են ժամանակակից զենքեր, այդ թվում՝ խլացուցիչով ատրճանակներ։
Նրա խոսքով՝ իրեն ուզում էին մենակ ուղարկել, սակայն ասել է, որ Դիլգամ Ասկերովը լավ գիտի տեղանքը և կարող է ուղեկցել իրեն, բայց քանի որ Ասկերովը Շամքիրում ձերբակալված էր, նրան ազատ են արձակել և Գուլիևի հետ ուղարկել։
Հաղորդավար Ավազ Զեյնալլըի ճշգրտող հարցին, թե ստացվում է, որ պետությունը տեղյակ է եղել Քարվաճառ ներխուժումից և անգամ գաղտնի հանձնարարություն է տվել, Գուլիևը տվել է դրական պատասխան և նշել, որ Արցախ իրենց նախորդ այցերի ժամանակ արված տեսագրությունները պարունակող 10 տեսաերիզ է փոխանցել Հասանովին, և այդ տեսաերիզները փոխանցվել են նաև Ադրբեջանի ՊՆ-ին՝ մասնավորապես, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալին։
Գուլիևը նշել է, որ նկարահանումներ ունեին անելու և շեշտել, որ Հասանովն ու ինքը միայն Ասկերովի գործերի պատճառով են մտել Քարվաճառ, հակառակ դեպքում իրենք վերադառնալու էին, քանի որ ավարտել էին աշխատանքը։ Այդպիսով՝ նա Հասանովի սպանության և իր ձերբակալության մեջ հիմնականում մեղադրել է Ասկերովին։ Գուլիևը նաև ընգծել է, որ Դիլգամը ձերբակալվելուն պես ասել է, որ Հասան Հասանովն ու Շահբազ Գուլիևը պետության մարդն են, իսկ ինքն՝ ուղեկցող։
Գուլիևը հայտարարել է, որ պատրաստվում է ինքնասպանություն գործել, քանի որ չի կարող ներկա սոցիալական պայմաններում ապրել, այն դեպքում, երբ մինչ հայերի կողմից ձերբակալվելն ունեցել է ապահով կյանք։
Շահբազ Գուլիևի խոստովանական հարցազրույցը մեծ աղմուկ է բարձրացրել ադրբեջանական մամուլում և սոցցանցերում՝ ուղեկցվելով Ալի Հասանովի դեմ քննադատական արձագանքներով։ Հարցազրույցից մեկ օր անց Ալի Հասանովը Demokrat.az-ին հայտնել է, որ Գուլիևի մասին որևէ բան չունի ասելու. «Զանգեք Ասկերովին և նրան հարցրեք, նա կասի։ Ես Շահբազ անունով մարդ չեմ ճանաչում, նրա դեմքը երբեք չեմ տեսել»,-հայտարարել է Հասանովը։
2014թ. ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամներ Դիլգամ Ասկերովը, Շահբազ Գուլիևն ու Հասան Հասանովը ներխուժել էին Քարվաճառ և սպանել ԱՀ քաղաքացի 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին, ՀՀ քաղաքացի, 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին, ինչպես նաև վիրավորանք հասցրել ՀՀ քաղաքացի Կարինե Դավթյանին: Դիվերսիոն խմբի անդամների ձերբակալման պահին Հասան Հասանովը դիմադրություն էր ցույց տվել և սպանվել: Արցախի դատարանն Ասկերովին դատապատել էր ցմահ, իսկ Գուլիևին՝ 22 տարվա ազատազրկման: Արցախյան 2020թ․ պատերազմից հետո հայկական և ադրբեջանական կողմերը համաձայնել էին «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիների փոխանակմանը և Ասկերովն ու Գուլիևը նույն թվականի դեկտեմբերի 14-ին վերադարձվել էին Ադրբեջան, թեև Ադրբեջանը մինչ օրս հրաժարվում է ամբողջովին կատարել այդ պարտավորությունը։

20 Май 2022 - 12:40 AMT
Азербайджанский диверсант признался, что проник в Карвачарский район Карабаха по приказу руководства страны
Азербайджанский диверсант Шахбаз Гулиев, проникший в Арцах в 2014 году вместе с двумя азербайджанцами и убивший Смбата Цаканяна и Саргиса Абрамяна, публично признался, что был отправлен в Карвачарский район по прямому приказу азербайджанского руководства.
18 мая Шахбаз Гулиев во время программы «Siyasət meydanı» (Площадь политики), по YouTube каналу Xural TV, выразил глубокое возмущение и протест по поводу того, что после его возвращения в Азербайджан руководство этой страны проявило невнимательность и равнодушность к нему. Жалуясь на плохие социальные условия, Гулиев представил некоторые важные подробности о саботаже в Карвачаре, подчеркнув, что он будет говорить об этом даже ценой своей жизни, пишет Regionmonitor.
Азербайджанский диверсант отметил, что они проникли в Карвачар с ведома бывшего вице-премьера Азербайджана Али Шамиля оглы Гасанова, который также руководил Государственным комитетом по делам беженцев и вынужденных переселенцев.
«Мы отправились в Кельбаджар из кабинета Али Гасанова. Нам дали оружие (пистолет, автомат, гранату) и нас отправили. Мы были вооружены»,- отметил Гулиев. По его словам ему звонили и говорили, что «он нужен государству и что он должен отправиться ради страны».
Гулиев отметил, что выданное им оружие было современным, в том числе пистолеты с глушителем. По его словам, его хотели отправить одного, но он сказал, что Дильгам хорошо знаком с местностью и может сопроводить его, но поскольку Дильгам в это время был арестован в Шамкире, его освободили и отправили с Гулиевым.
На уточняющий вопрос ведущего Аваза Зейналла, «получается, что государство было в курсе вторжения в Карвачар, даже давало секретное задание?», Гулиев дал положительный ответ, отметив, что он передал Али Гасанову 10 видеолент, содержащих видеоролики, снятые во время их предыдущих визитов в Арцах, и данные видеоматериалы были переданы министерству обороны Азербайджана, в частности, первому заместителю министра обороны.
Говоря о намерениях вторжения в Карвачар, Гулиев отметил, что они должны были сделать серийную съемку, подчеркнув, что он вместе Гасановым проник в Карвачар лишь из-за дел Дильгама Аскерова, в противном случае они вернулись бы, поскольку закончили свою работу. Гулиев также подчеркнул, что когда Дильгама арестовали, он сказал, что Гасан Гасанов и Шахбаз Гулиев являются представителями государства, а он лишь сопровождал их.
Гулиев заявил, что собирается покончить жизнь самоубийством, поскольку не может жить в нынешних социальных условиях, и это в том случае когда до ареста со стороны армян у него была безопасная жизнь.
Интервью Шахбаза Гулиева вызвало ажиотаж в азербайджанской прессе и среди пользователей социальных сетей, которые раскритиковали Али Гасанова. Через день после интервью Али Гасанов во время беседы с Demokrat.az сказал, что ему нечего сказать о Гулиеве. «Позвоните Дильгаму Аскерову, спросите его, он скажет. Я не знаю человека по имени Шахбаз, я никогда не видел его лица», – сказал Гасанов.
В 2014 году члены азербайджанской диверсионной группы Дильгам Аскеров, Шахбаз Гулиев и Гасан Гасанов вторглись в Карвачар, убили 17-летнего Смбата Цаканяна, гражданина Республики Арцах, 42-летнего майора Саргиса Абрамяна, гражданина Армении, и ранили Карине Давтян, гражданку Армении. В момент задержания членов диверсионной группы Гасан Гасанов оказал сопротивление и был убит. Арцахский суд приговорил Аскерова к пожизненному заключению, а Гулиева к 22 годам лишения свободы. После войны в Нагорном Карабахе в 2020 году Армения и Азербайджан договорились об обмене пленными по принципу «всех на всех»: армянская сторона передала Азербайджану Аскерова и Гулиева, однако Баку так и не сдержал обещание.