25 Մայիս 2022 - 13:04 AMT
ՀՀ և ԿԽՄԿ նախագահները քննարկել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի ապահովման կարևորությունը
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
Խաչատուրյանը հատկապես ընդգծել է Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովման կարևորությունը: Նախագահը մեծապես կարևորել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունն այս գործում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Արցախյան պատերազմի ընթացքում անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ընթացքի շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նախագահի կողմից բարձրացրած հարցերն առաջնահերթություն են իր համար և իր ղեկավարած կառույցի ուշադրության ներքո են:
Ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն, անդրադառնալով Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայերին, ասել էր, որ Ադրբեջանը դեռևս պահում է 38 անձի՝ ռազմագերու, պատանդի և այլ կարգավիճակով անձանց, որոնց գերությունը հաստատել է նաև Ադրբեջանը։ 38-ից 3-ը քաղաքացիական անձ է։

25 Май 2022 - 12:37 AMT
Президент РА и председатель МККК обсудили необходимость обеспечения возвращения армянских пленных из Баку
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках проходящего в Давосе Всемирного экономического форума встретился с председателем Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
В ходе встречи Хачатурян особо подчеркнул необходимость обеспечения возвращения армянских военнопленных, заложников и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане после развязанной против Арцаха 44-дневной войны.
На встрече были обсуждены также вопросы, касающиеся обеспечения непрерывности поисковых работ без вести пропавших во время Арцахской войны.
Хачатурян отметил значение продолжительного активного сотрудничества с Международным комитетом Красного Креста в деле решения ряда гуманитарных проблем.
Председатель Международного комитета Красного Креста заверил, что поднятые президентом Армении вопросы являются для него приоритетом и находятся под пристальным вниманием руководимой им структуры.