ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով ԵԽ նախագահի միջնորդությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բրյուսելյան հանդիպմանը, ասել է, որ Մոսկվան տեսնում է ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ միջև պայմանավորվածությունների գործընթացի մեջ «միջամտելու ԵՄ-ի համառ փորձերը»:
«Այո, տեսնում ենք եռակողմ պայմանավորվածությունների գործընթացի մեջ միջամտելու ԵՄ համառ փորձերը, հուսով ենք, որ Բրյուսելը կօգնի դրանց իրականացմանը, ոչ թե կփորձի աշխարհաքաղաքական խաղեր խաղալ: Դա արդեն մենք չէինք ցանկանա»,-ասել է Զախարովան։
«ՌԴ ռազմավարական նպատակը Հարավային Կովկասը կայունության և բարգավաճման գոտու վերածելն է, այդ գործընթացին նպաստելը։ Այդ ճանապարհին առանցքային խնդիրներից մեկը Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորումն է՝ կայուն խաղաղության հաստատման համար։ Այդ ուղղությամբ ջանքերի հիմքում ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածություններն են, որոնց մասին բազմիցս է ասվել և որոնք անկասելիորեն կատարվում են։ ՌԴ-ն համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում Երևանին և Բաքվին բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, սահմանազատման, հանրային երկխոսության հաստատման և խաղաղ պայմանագրի մշակման առումով»,-ասել է Զախարովան։
Զախարովան հավելել է նաև, որ ՌԴ-ն պատրաստ է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել հայ-ադրբեջանական սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովին, ինչը արձանագրված է 2021 նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարության մեջ և բազմիցս հաստատվել է բոլոր շփումների ժամանակ։
«ՌԴ-ն եզակի փորձագիտական ներուժ ունի հետխորհրդային տարածքում սահմանազատման և սահմանային վեճերի կարգավորման հարցում։ Մեր տրամադրության տակ են անհրաժեշտ քարտեզագրական նյութերը, ուրախ կլինենք կիսվել մեր նյութերով հայ և ադրբեջանցի բարեկամների հետ հանձնաժողովի գործունեության շրջանակում։ Ինչպես գիտեք, ռուսաստանցի փորձագետների թիմը խորհրդատվական աջակցության համար արդեն ձևավորվել է»,-ասել է Զախարովան։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը կայանալու է Մոսկվայում՝ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում։

Москва видит упорные попытки ЕС вклиниться в процесс трехсторонних договоренностей на высшем уровне Армении, Азербайджана и России, заявила на брифинге 25 мая официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, коснувшись брюссельской встречи премьера РА Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Да, мы видим упорные попытки ЕС вклиниться в процесс реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне, рассчитываем, что Брюссель будет помогать их реализовывать, если ему так хочется, а не пытаться вести геополитические игры. А вот этого не хочется уже нам», – сказала Захарова.
«Стратегическая цель России – превращение Южного Кавказа в зону стабильности и процветания, содействие этому процессу. Одна из ключевых задач на этом пути – комплексная нормализация отношений Еревана и Баку для установления прочного мира. Основу усилий на данном направлении составляют трехсторонние договоренности лидеров, о которых мы неоднократно говорили и которые последовательно выполняются. Россия оказывает всестороннее содействие партнерам из Еревана и Баку на всех трэках, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию границы, налаживание общественного диалога и разработку мирного договора», – добавила она.
Захарова указала также, что Россия готова оказывать консультативное содействие работе двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы, что зафиксировано в заявлении лидеров трех стран по итогам сочинского саммита 26 ноября 2021 года и было неоднократно подтверждено в ходе всех контактов.
«Россия обладает уникальным экспертным потенциалом в области делимитации и урегулирования пограничных споров на постсоветском пространстве. В нашем распоряжении имеются необходимые картографические материалы, будем рады поделиться своими материалами и наработками с армянскими и азербайджанскими друзьями в рамках деятельности комиссии. Как вы знаете, команда российских экспертов для оказания консультативного содействия уже сформирована», – отметила Захарова.
Ранее стало известно, что на следующей неделе в Москве состоится очередное заседание комиссии по демаркации армяно-азербайджанской границы.
Председатель Совета Европы Шарль Мишель в заявлении по поводу трехсторонней встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Брюсселе заявил, что стороны договорились, что первое совместное заседание демаркационных комиссий состоится в ближайшие дни.