30 Մայիս 2022 - 10:02 AMT
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Կիպրոսի Հանրապետություն։
Այցը տեղի է ունենում ՀՅԴ Կիպրոսի հայ դատի հանձնախմբի հրավերով։ Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել իշխող ՏԻՍԻ կուսակցության նախագահ Ավերոֆ Նեոֆիդուի և փոխնախագահ Խարիս Ղեորկեատիսի հետ, տեղեկացնում է ԱՀ ԱԺ լրատվության բաժինը։
Հաջորդ հանդիպումը Նիկոսիայի քաղաքապետի՝ Կոստանտինոս Եորկաճիսի և ավագանու անդամներ Օլղա Մարուտիայի և Վալերիոս Տանիիլիտիսի հետ է եղել։
Հանդիպումներին մասնակցել են նաև ՀՅԴ Կիպրոսի կոմիտեի ներկայացուցիչ Սիմոն Այնեճյանը և Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Գազանճյանը։
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 104-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թոմվասյանը։

30 Май 2022 - 13:00 AMT
Возглавляемая председателем Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артуром Товмасяном делегация по приглашению кипрского комитета Ай Дата АРФД прибыла в Республику Кипр. Об этом сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
В рамках визита делегация провела встречи с председателем правящей на Кипре партии «Демократический сбор» (ДИСИ) Аверофом Неофиту и заместителем председателя партии Харисом Георгиадисом.
Затем делегация встретилась с мэром Никосии Константиной Йоркациса и членами Совета старейшин О. Марутиа и Валериосом Танилитисом.
Во встречах приняли участие также представитель кипрского комитета АРФД Симон Айнечян и председатель правления комитета Ай Дата Акоп Газанчян.
В тот же день на мероприятии, приуроченном к 104-летию Первой Республики Армения, с речью выступил председатель Национального собрания Артур Товмасян.