ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը տեղեկացնում է, որ մի շարք կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, ներառյալ Եհովայի վկաներն ու ավետարանչականները, հայտնում են նախորդ տարիների համեմատ 2021-ին վերջիններիս նկատմամբ հանրային վերաբերմունքի ընդհանուր բարելավման մասին, ինչպես նաև մամուլում բացասական բովանդակությամբ հրապարակումների նվազման կամ բացակայության վերաբերյալ:
Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հունիսի 2-ին հրապարակած Միջազգային կրոնական ազատության 2021-ի իր զեկույցում՝ երկրների ցանկում ներառելով նաև Հայաստանում անցած տարվա ընթացքում կրոնական ազատությունների հետ կապված զարգացումները, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Նշվում է, որ դրա հետ մեկտեղ, կրոնական փոքրամասնության ներկայացուցիչները շեշտում են՝ հանրային և ընտանեկան ճնշումը Հայաստանում շարունակում է հանդիսանալ հիմնական զսպիչ գործոն՝ Հայ առաքելական եկեղեցուց բացի այլ կրոնական խմբերին միանալու համար։
Զեկույցը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը կրոնական ազատությունների հետ կապված իրավիճակը մշտապես քննարկում է երկրի կրոնական փոքրամասնությունների հետ, ինչպես նաև կառավարության անդամների և խորհրդարանականների հետ հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնում կրոնական ազատությունների հետ կապված խնդիրների, մասնավորապես եզդիների և բահայի առաջնորդների քրեական հետապնդումների դեպքերի մասին՝ հետևելով նրանց դատավարությունների ընթացքին: Դեսպանությունը քննարկումներ է նախաձեռնում նաև պետական պաշտոնյաների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների միջև՝ քննարկելու համար ԼՂ հակամարտության ազդեցությունը կրոնական և մշակութային ժառանգության վրա:

Государственный департамент США сообщает, что представители ряда религиозных меньшинств в Армении, в том числе Свидетели Иеговы и евангелисты, сообщают об общем улучшении отношения к ним со стороны общества в 2021 году по сравнению с предыдущими годами, а также об уменьшении или отсутствии негативного освещения в СМИ.
Об этом говорится в докладе Госдепартамента США о свободе вероисповедания в мире в 2021 году, который включил в список стран события, связанные со свободой вероисповедания в Армении, пишет «Голос Америки».
Отмечается, что в то же время представители религиозного меньшинства подчеркивают, что общественное и семейное давление в Армении продолжает оставаться основным сдерживающим фактором для присоединения к другим религиозным группам помимо Армянской Апостольской церкви.
В отчете говорится, что посольство США постоянно обсуждает свободу вероисповедания с религиозными меньшинствами страны, а также поднимает вопросы, связанные со свободой вероисповедания, во время встреч с членами правительства и парламентариями. Посольство также инициирует переговоры между государственными чиновниками и представителями гражданского общества, чтобы обсудить влияние нагорно-карабахского конфликта на религиозное и культурное наследие.