8 Հունիս 2022 - 10:55 AMT
Գյուղապետ․ Խրամորթից Քարագլխին ադրբեջանական 4 դրշոի փոխարեն, 1-ն է երևում՝ բնակիչները վերադառնում են
Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի գյուղապետ Զորիկ Աբրահամյանը, անդրադառնալով տիրող իրավիճակին, ասել է, որ այժմ Խրամորթից Քարագլխին ադրբեջանական 1 դրոշ է երևում՝ 4-ի փոխարեն՝ բնակիչները տուն են վերադառնում:
Նա նշել է, որ բնակիչների մոտ 25 տոկոսն է վերադարձել՝ այդ թվում կանայք ու երեխաներ, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Բնակիչները կամաց-կամաց, մեկը մյուսին նայելով՝ գալիս են։ Գյուղն արդեն գյուղի նման է դարձել։ Մարդիկ իրենց այգիներն են մշակում, թութ են թափում, առօրյա գործերով են զբաղվում։ Քիչ-քիչ են գալիս, չենք էլ կարող ասել միանգամից եկեք, քանի որ պետք է վստահ լինենք, որ մարդկանց անվտանգությունը լիովին ապահովված է։ Ճիշտ է, մեր դիրքերն էլ ունենք, ռուս խաղաղապահներն էլ հենակետեր ունեն գյուղում, բայց, ամեն դեպքում, եթե վաղը կամ մյուս օրը հանկարծ մի բան լինի, ո՞վ է պատասխան տալու։ Քարագլխի հատվածում, համենայնդեպս, իրավիճակը նույնն է՝ թշնամին դեռ այնտեղ է»,-ասել է գյուղապետը։
Գյուղից Քարագլխի բարձունքում տեղակայված ադրբեջացիները չեն երևում։ Թշնամու դրոշներից էլ հիմա միայն մեկն է տեսանելի Խրամորթից, այն էլ՝ մասամբ։
«Ադրբեջանցիներն իրենց դրոշները գագաթից իջեցրել են։ Մինչև վերջերս մեր գյուղից Քարագլխի գագաթին տեղադրված ադրբեջանական չորս դրոշ էր երևում, հիմա մեկն է երևում, էն էլ սարը խանգարում է, լավ չի երևում։ Իրենց տեղաշարժն էլ էինք տեսնում գյուղից, հիմա՝ չէ։ Հնարավոր է՝ խորացած լինեն դեպի Քարագլուխ գյուղատեղի»,-ասել է Աբրահամյանը։
Ստեղծված իրավիճակում խրամորթցիների անվտանգությունը հնարավորինս ապահովում են հայ դիրքապահներն ու ռուս խաղաղապահները։ Գյուղապետն իր տունը խաղաղապահներին է տրամադրել։ Գյուղի՝թշնամուն ամենամոտ գտնվող տունը Աբրահամյանինն է, որն արդեն որոշ ժամանակ է՝ խաղաղապահների կողմից հրամանատարական կետի է վերածվել։
Խրամորթ գյուղում կյանքը մարտի 24-ից կանգ էր առել․ ադրբեջանական զորքերի՝ Փառուխ ներխուժումից հետո հարևան Խրամորթ գյուղից տարհանվել էին կանայք ու երեխաները։ Շուրջ երկու ամիս խրամորթցիներն ապաստանել էին Արցախի տարբեր բնակավայրերում ապրող ծանոթ- բարեկամների տներում։

8 Июнь 2022 - 14:00 AMT
Из карабахского села Храморт на высоте Караглух виден только один азербайджанский флаг вместо четырех, местные жители понемногу возвращаются домой. Об этом заявил глава села Храморт Зорик Абрамян. Он отметил, что 25% населения, в том числе женщины и дети, уже вернулись в свои родные очаги, пишет «ФактИнфо».
«Жители понемногу, подавая друг другу пример, возвращаются. Деревня уже походит на деревню. Люди стали возделывать свои сады, трясут шелковицу, заняты повседневной работой. Возвращаются понемногу. Мы и не можем позвать их всех сразу, поскольку мы должны убедиться в том, что люди в полной безопасности. Правда, и у нас есть позиции. В селе размещены и опорные пункты русских миротворцев, но в любом случае, если завтра или послезавтра что-либо произойдет, то кто за это ответит?! Обстановка на Караглухском участке остается прежней; враг все еще там», – рассказал глава села.
Разместившихся на высоте Караглух азербайджанцев из села не видно, из Храморта частично виден только один вражеский флаг.
«Азербайджанцы спустили свои флаги с вершины. До недавнего времени с нашего села на высоте Караглух виднелись 4 азербайджанских флага, сейчас только один, да и то гора закрывает, едва просматривается. Из села можно было наблюдать и за их передвижением, но сейчас нет. Возможно, они углубились в сторону сельской местности Караглух», – сказал Абрамян.
В сложившейся ситуации безопасность жителей Храморта по возможности обеспечивают армянские постовые и российские миротворцы. Глава села предоставил свой дом миротворцам. Ближе всех к вражеским позициям в селе расположен дом Абрамяна, который с некоторых пор превратился в командный пункт миротворцев.
Жизнь в селе Храморт Аскеранского района Арцаха с 24 марта остановилась; после вторжения азербайджанских войск в село Парух из соседнего села Храморт были эвакуированы женщины и дети. Почти два месяца жители Храморта жили у знакомых и родственников в различных населенных пунктах Арцаха