9 Հունիս 2022 - 12:18 AMT
Թուրք պաշտոնյա․ Թուրքիան մտադիր է ավելացնել բեռնափոխադրումների հոսքը «Զանգեզուրի միջանցքի» օգնությամբ
Թուրքիայում և Մերձավոր Արևելքի երկրներում Ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության մշտական ներկայացուցիչ Էրման Էրեկեն հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կարող է ներգրավել Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկների ապրանքաշրջանառության կեսից ավելին։
Ըստ նրա, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումն օգտակար կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Մասնավորապես, ըստ նրա, դա թույլ կտա ավելացնել Թուրքիայի տարածքով տարանցվող բեռնափոխադրումների ծավալը Իրաքի, Սիրիայի և Միջերկրածովյան նավահանգիստներից, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
«Այժմ բեռնատարների միջին տարեկան շրջանառությունը Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև կազմում է 110-120,000 բեռնատար։ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմամբ և Ադրբեջանում մի շարք ընթացակարգերի պարզեցմամբ այստեղով կանցնի այդ բեռների կեսից ավելին»,-ասել է նա։
Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ պետք է կապ ունենա Հայաստանի տարածքով՝ մոտ 40 կմ կազմող «Զանգեզուրի միջանցքով»։

9 Июнь 2022 - 12:48 AMT
Глава постоянного представительства Международного союза автомобильного транспорта (IRU) в Турции и странах Ближнего Востока Эрман Эреке заявил, что «Зангезурский коридор» может привлечь более половины грузооборота Турции и стран Центральной Азии.
По его мнению, открытие «Зангезурского коридора» принесет пользу всем странам региона. В частности, отметил он, это позволит увеличить объем грузоперевозок из южных портов Ирака, Сирии и Средиземноморья транзитом через Турцию, пишет Sputnik Азербайджан.
«В настоящее время между Турцией и странами Центральной Азии среднегодовой оборот составляет 110-120 тысяч грузовых автомобилей. Считаю, что с открытием «Зангезурского коридора» и упрощением ряда процедур в Азербайджане здесь может проходить более половины этих грузов», – подчеркнул Эреке.
Азербайджан регулярно заявляет, что должен иметь связь с Нахиджеваном через территорию Армении через «Зангезурский коридор», протяженностью около 40 км.