8 Ապրիլ 2009 - 07:03 AMT
IBF վարկածով միջին քաշային կարգում աշխարհի չեմպիոն Արթուր Աբրահամը եւ թեթեւագույն քաշային կարգում աշխարհի բացարձակ չեմպիոն Վախթանգ Դարչինյանը հերթական անգամ մեծարվեցին Երեւանում: Արարողությունը տեղի ունեցավ «Մոսկվա» կինոթատրոնի դահլիճում ապրիլի 7-ին` Մայրության եւ գեղեցկության օրը: Հանդիսավոր արարողության կազմակերպիչն էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Մկրտչյանը, որն էլ առաջինը շնորհավորեց չեմպիոններին: Հայ բռնցքամարտիկներին շնորհավորեց նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, այս ամգան ՀՀ Զինված ուժերի «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալը հանձնելով Վիկ Դարչինյանին (Արթուր Աբրահամն արժանացել էր այդ պատվին 2006 թվականին):
Հանդիսավոր երեկոյի ընթացքում բազում շնորհավորանքներ հնչեցին, ինչն ուղեկցվում էր նվերների եւ հուշանվերների հանձնումով: Աբրահամին ու Դարչինյանին միջազգային ասպարեզում փայլուն ելույթների առթիվ շնորհավորեցին նաեւ օլիմպիական չեմպիոն գրսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանն ու «Արարատ-73»-ի կապիտան Հովհաննես Զանազանյանը:
«Ես հաճախ եմ լինում արտերկրում, եւ երբեմն, երբ ես լսում եմ մեր բռնցքամարտիկների անունները, մի զգացողություն է հայտնվում, թե աշխարհն իմ ոտքերի տակ է: Իսկ երբ դիտում եմ նրանց մարտերը, ապա նրանց ամեն մի հարվածի հետ պատկերացնում եմ, թե ինչպես ենք մենք զարկում մեր թշնամիներին: Շնորհակալություն նրանց այն բանի համար, որ միշտ բարձր են պահում մեր երկրի պատիվը»,-ասել է Զանազանյանն իր շնորհավորական խոսքում:
Իսկ Տիգրան Պետրոսյանը պատմեց Աբրահամի հետ կապված մի դիպված, որ տեղի էր ունեցել Դրեզդենի օլիմպիադայի ժամանակ:
«Իսրայելի հետ մեր հավաքականի հանդիպմանը եկել էր նաեւ Արթուր Աբրահամը: Այն ժամանակ, եթե հիշում եք, Լեւոն Արոնյանը զիջեց Բորիս Գելֆանդին եւ մենք տանուլ տվեցինք Իսրայելի հավաքականին: Խաղից հետո, ընթրիքի ժամանակ Արտաշես Մինասյանը մոտեցավ Գելֆանդին ու կատակով ասաց.«Բորյա, Բորյա, Արթուրը քեզ էր փնտրում»,-հիշեց Մինասյանը:
Նշենք, որ Աբրահամի ու Դարչինյանի համատեղ մեծարումն առաջին անգամ էր տեղի ունենում: Մինչ այդ աշխարհի չեմպիոնները առանձին էին մեծարվել:

Армянских боксеров чемпиона мира в среднем весе по версии IBF Артура Абрахама и абсолютного чемпиона мира в наилегчайшем весе Вахтанга Дарчиняна в очередной раз чествовали в Ереване. Церемония чествования состоялась в здании кинотеатра “Москва” 7 апреля – в День материнства и красоты. Организатором торжественного мероприятия выступил генпрокурор РА Агван Мкртчян, первым поздравивший чемпионов мира. Армянских боксеров также поздравил министр обороны РА Сейран Оганян, на этот раз вручив медаль Вооруженных сил РА “Андраник Озанян” Вику Дарчиняну (Артур Абрахам был удостоен этой чести в 2006 году).
В ходе торжественного вечера в адрес армянских боксеров прозвучало множество поздравлений, сопровождаемых подарками и памятными сувенирами. Абрахама и Дарчиняна с блестящими выступлениями на международной арене также поздравили олимпийский чемпион гроссмейстер Тигран Петросян и капитан легендарной футбольной команды “Арарат-73” Оганес Заназанян.
“Я очень часто бываю за границей, и порой, когда я слышу имена наших боксеров, появляется ощущение, что мир у моих ног. А когда я смотрю их бои, то с каждым их ударом представляю, как мы бьем наших врагов. Спасибо им за то, что всегда высоко держат честь своей родины”, – сказал Заназанян в своей поздравительной речи.
А Тигран Петросян не преминул рассказать историю, связанную с Абрахамом во время дрезденской олимпиады.
“На нашу встречу со сборной Израиля приехал также Артур Абрахам. Тогда, если помните, Левон Аронян уступил Борису Гельфанду и мы проиграли израильской сборной. После игрового дня, во время ужина, Арташес Минасян подошел к Гельфанду и в шутку сказал “Боря, Боря, тебя Артур искал”, – вспомнил Минасян
Отметим, что совместное чествование Абрахама и Дарчиняна проходило впервые. До этого чемпионы мира были удостоены чести по отдельности.