ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի սպառված լինելու մասին Մոսկվայից ու Բաքվից հնչող հայտարարություններին, ասել է, որ թվում է, թե նրանք այլևս չեն ցանկանում պահպանել այս ձևաչափը, սակայն առաջ չեն քաշում որևէ այլընտրանք՝ այսպիսով գործընթացը հանձնելով միմիայն ՌԴ-ին:
«Ի տարբերություն Մոսկվայի, Փարիզն ու Վաշինգտոնը շարունակում են հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի ձևաչափին»,-ասել է նախկին համանախագահը, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Միացյալ Նահանգները հստակ ուղենշել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի գործընթացին։ Նրանք գնացին շատ ավելի հեռու՝ նշանակելով Կովկասի և տարածաշրջանի հարցերով մասնագիտացած նոր համանախագահ»,- հավելել է Ուորլիքը:
Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ռիչարդ Կազլյարիչը ևս համամիտ է, որ ամերիկյան կողմից նոր համանախագահի նշանակումն ի ցույց է դնում Վաշինգտոնի հանձնառությունը այս ձևաչափին:
«ԱՄՆ-ն, ըստ էության, հավատարիմ է Մինսկի խմբի ձևաչափին: Նրանք Մինսկի խմբի նոր համանախագահ են նշանակել ամերիկյան կողմից։ Վաշինգտոնում հավատացած են, որ այս ձևաչափը գործուն է»,- ասել է նա:
Նախկին դիվանագետների կարծիքով՝ Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա խնդրահարույց է դարձրել միջնորդ լինելու հարցում Ռուսաստանի առաքելությունը:
Կազլյարիչի կարծիքով, հաշվի առնելով հատկապես Ադրբեջանի բացասական դիրքորոշումը Մինսկի խմբի նկատմամբ, դժվար է պատկերացնել խաղաղ բանակցությունների վերադարձն այս ձևաչափին: Փոխարենը, գործընթացն ընթանում է երկու նոր միջնորդական առաքելությունների ներքո՝ ԵՄ-ի և Մոսկվայի միջնորդությամբ: Նա կարևորում է հատկապես ԵՄ-ի միջնորդական առաքելությունը և կոչ անում Վաշինգտոնին շարունակել այս գործընթացի նկատմամբ իր աջակցությունը:
Ուորլիքի կարծիքով, Մոսկվայի ու Բրյուսելի ձևաչափերը չեն մրցում միմյանց հետ, սակայն, ԵՄ-ն ավելի մեծ դեր կարող է խաղալ գործընթացում:
Ուորլիքի պնդմամբ՝ հասկանալի է, որ ՌԴ-ն, որպես ԼՂ-ում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող կողմ, պետք է կապ պահպանի կողմերի հետ, սակայն խաղաղ կարգավորման գործընթացը բաղկացած է ոչ միայն խաղաղապահ առաքելության հետ կապված հարցերից, այլ բազմաթիվ այլ խնդիրներից ևս, ներառյալ կարգավիճակի հարցը, ուստի ոչ Հայաստանի և ոչ էլ Ադրբեջանի շահերից է բխում, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղ երկխոսությունը ընթանա Մոսկվայի միանձնյա միջնոդության ներքո: Դեսպան Կազլյարիչի կարծիքով էլ՝ Մոսկվան այսօր չի ընդունում, իր միջնորդությունից բացի, խաղաղ գործընթացի որևէ այլ ձևաչափ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ն նոր համանախագահ է նշանակվել Լորա Հոչլան։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոն հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահը չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի ապագան քննարկելու հրավերը։ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահն այսօր խոսել է իր գործընկերների հետ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի ապագան: Ցավոք, Ռուսաստանի համանախագահը չի ընդունել հրավերը: Մենք անհամբեր սպասում ենք Մինսկի խմբի աշխատանքների շարունակմանը»,- ասվում էր Պետդեպի հաղորդագրության մեջ:

Похоже, что Москва и Баку не желают поддерживать формат Минской группы ОБСЕ по урегулированию ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Об этом заявил в интервью Армянской службе «Голоса Америки» бывший американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик.
По его словам, Россия и Азербайджан, отказываясь от формата Минской группы, не выдвигают при этом никакого иного альтернативного формата.
«В отличие от Москвы, Париж и Вашингтон продолжают придерживаться формата Минской группы. Соединенные Штаты четко дали понять, что правительство США остается приверженным процессу Минской группы. Они пошли гораздо дальше, назначив нового сопредседателя, специализирующегося на Кавказе и регионе», – сказал Уорлик.
Это мнение разделяет и бывший посол США в Азербайджане Ричард Казлярич: он считает, что назначение американской стороной нового сопредседателя свидетельствует о приверженности Вашингтона этому формату.
«США придерживаются формата Минской группы. Назначили нового сопредседателя Минской группы с американской стороны. В Вашингтоне считают, что этот формат эффективен», – отметил он.
По словам бывших дипломатов, вторжение России в Украину сделало посредническую миссию Москвы весьма проблематичной.
«Для меня Россия дискредитировала себя как посредника, вторгшись в Украину. Я не вижу, как Россия может играть роль в Минской группе», – сказал Казлярич. Вместе с тем, по словам Казлярича, учитывая негативную позицию Азербайджана в отношении Минской группы, трудно представить возвращение мирных переговоров в этот формат.
Вместо этого процесс идет в рамках двух новых посреднических миссий – ЕС и Москвы. Казлярич особо подчеркивает посредническую миссию ЕС и призывает Вашингтон продолжать поддерживать этот процесс. По мнению Джеймса Уорлика, форматы Москвы и Брюсселя не конкурируют друг с другом, однако большую роль в этом процессе может сыграть ЕС.
По его словам, понятно, что Российская Федерация как сторона, осуществляющая миротворческую миссию в Нагорном Карабахе, должна поддерживать контакт со сторонами, но процесс мирного урегулирования состоит не только из вопросов, связанных с миротворческой миссией, но и из многих других аспектов, в том числе вопроса статуса Нагорного Карабаха, поэтому не в интересах ни Армении, ни Азербайджана, чтобы армяно-азербайджанский мирный диалог протекал при единоличном посредничестве Москвы.