ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, կարևորելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած լրացումը, որով զեկույց է պահանջել 2020-ին Ադրբեջանի կողմից արգելված զինատեսակների կիրառման մասին, ասել է, որ դա թույլ կտա հստակեցնել, թե որքանով է Ադրբեջանը խախտել միջազգային իրավունքի նորմերը։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մի շարք հայամետ օրինագծեր է ընդունել, այդ թվում` զեկույց է պահանջել 2020-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում արգելված զինատեսակների կիրառման մասին:
«44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը սարսափելի պատերազմ է վարել և հումանիտար ճգնաժամ առաջացրել Լեռնային Ղարաբաղում՝ սպանելով հազարավոր հայերի և հազարներին դրդելով փախուստի դիմել իրենց նախնիների հայրենիքից։ Մինչ օրս էլ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինաբար պահել հայ ռազմագերիներին, որոնք կտտանքների են ենթարկվում։ Ադրբեջանը նաև սպառնում է հազարավոր անմեղ բնակիչներին, որոնք հերթական հարձակման վախի մթնոլորոտում են ապրում։ Անհրաժեշտ է հստակեցնել, թե որքանով է Ադրբեջանը խախտել միջազգային իրավունքի նորմերը՝ Ալիևի ռեժիմը պատասխանատվության կանչելու, և հստակ ուղերձ հղելու համար, որ ԱՄՆ-ն անհաղորդ չի մնա Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում»,-ասել է կոնգրեսականը։
Օրինագիծը պահանջում է պետքարտուղարությունից և պաշտպանության նախարարությունից տրամադրել զեկույց, որը մանրամասներ կներկայացնի թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ԱՄՆ-ի պահեստամասերի օգտագործման մասին, որոնք Ադրբեջանը կիրառել է ԼՂ երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից օգտագործված սպիտակ ֆոսֆորի, կասետային ռումբերի և այլ արգելված զինատեսակների, 2020 թվականի ԼՂ պատերազմի ժամանակ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների հավաքագրման վերաբերյալ:
Այս նախաձեռնությանն աջակցել են մոտ երկու տասնյակ այլ կոնգրեսականներ: Թիվ 121 փոփոխությունն ընդգրկվել է մի խումբ օրինագծերի՝ en bloc 1-ի փաթեթի մեջ և քվեարկության է դրվել որպես այդ փաթեթի մի մաս:

Конгрессмен США Адам Шифф, подчеркнув важность принятой Палатой представителей США поправки, требующей отчета о применении Азербайджаном запрещенного оружия в 2020 году в Нагорном Карабахе, заявил, что это позволит уточнить, в какой степени Азербайджан нарушил нормы международного права.
«Во время 44-дневной войны Азербайджан вел страшную войну и создал гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, убив тысячи армян и вынудив тысячи бежать с родины предков. По сей день Азербайджан продолжает незаконно удерживать армянских военнопленных, которых подвергают пыткам. Азербайджан также угрожает тысячам ни в чем не повинных жителей, которые живут в атмосфере страха перед новым нападением. Необходимо уточнить, в какой степени Азербайджан нарушил нормы международного права, чтобы призвать режим Алиева к ответу и послать четкий сигнал, что США не останутся в стороне в условиях воинственной риторики Баку», – сказал конгрессмен.
Палата представителей США приняла ряд проармянских законопроектов, в том числе требующих отчета за 2020 год об использовании Азербайджаном запрещенного оружия в Нагорном Карабахе. Законопроект требует от Государственного департамента и министерства обороны США предоставить отчет с подробным описанием использования запасных частей США в турецких беспилотниках, которые Азербайджан использовал во время войны в Карабахе, а также об использовании белого фосфора, кассетных бомб и других запрещенных видов оружия в 2020 году.