21 Հուլիս 2022 - 11:55 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հարցազրույց է տվել պետական TRT-ին, որտեղ, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, շեշտել է, որ հայ-թուրքական գործընթացում Ադրբեջանի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ թեև այս գործընթացը երկկողմ մակարդակով է ընթանում, սակայն դա իրականում եռակողմ գործընթաց է, քանի որ իրենք ամեն ինչ Ադրբեջանի հետ համակարգում են:
«Դա իրողություն է՝ անկախ նրանից թե հայաստանցիների դուրը գալիս է, թե՝ ոչ. մենք մի ժողովուրդ 2 պետություն ենք», ասել է նա,գրում է Ermenihaber-ը։
Չավուշօղլուն խոսել է վերջերս տեղի ունեցած Էրդողան-Փաշինյան հեռախոսազրույցի մասին՝ ասելով, որ դրա ընթացքում իրենց նախագահը ներկայացրել է թուրքական կողմի տեսակետները:
Ապա նշել է, որ շարունակվում է վստահությունը բարձրացնող քայլերի իրականացումը՝ շեշտելով, որ «Թուրքիան որպես մեծ պետություն ավելի շատ ժեստեր է անում և դա բնական է»:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին՝ մանրամասնելով, որ դրանց ընթացքում համաձայնեցվել են սահմանային համատեղ հանձնաժողովի, Ադրբեջանի առաջարկած խաղաղության պայմանագրի ու «Զանգեզուրի նախագծի» հետ կապված հարցեր:
Այս համատեքստում Չավոշօղլուն առևտրի տեսանկյունից մեծապես կարևոր է համարել Միջին միջանցքը:
Գալով կարգավորման համար իրենց տեսանկյունից անհրաժեշտ կոնկրետ քայլերին՝ թուրք նախարարը խոսել է իրենց կողմից Հայաստանից ակնկալվող քայլերի մասին:
«Մինչև այս պահը ուղեձներ ու հայտարարություններ կան, ճիշտ է ճնշում էլ կա՝ դրսից Սփյուռքը, ներսից՝ ֆանատիկ խմբերը: Սակայն ինչ վերաբերում է կոնկրետ քայլերին, Հայաստանի կողմից այդ կոնկրետ քայլերը դեռևս չենք տեսել՝ ներառյալ Զանգեզուրի նախագիծը, մյուս նախագծերի կամ համապարփակ խաղաղության պայմանագրի հարցում:
Այսինքն՝ արդեն Փաշինյանի գլխավորած Հայաստանի իշխանությունն այս հարցերում խաղաղության համար դրական քայլեր պետք է անի, խոսքերը բավարար չեն»,-ասել է նա:
Նա հավելել է, որ եթե տարածաշրջանում պետք է խաղաղություն լինի, սա «մեկ ազգ 2 ժողովուրդ» սկզբունքից անկախ, բոլորը պետք է վճռական քայլ անեն. դրա մեջ նույնիսկ Վրաստանն էլ կա։
«Միջին Ասիայի երկրների մասին արդեն խոսեցի: Այս ուղղությամբ արվելիք քայլերը բոլորի օգտին են, Հայաստանից էլ այս հարցում կոնկրետ քայլեր ենք սպասում. դա կլինի համապարփակ խաղաղության պայմանագիրը, Զանգեզուրը, կլինեն մեր ուղղությամբ կատարվելիք քայլերը: Կոնկրետ քայլերի ենք սպասում, քանի որ Թուրքիան և Ադրբեջանը կայունություն և խաղաղություն են ցանկանում: Հայաստանն էլ պետք է ցույց տա, որ ինքն էլ է դա ցանկանում»,-եզրափակել է թուրք նախարարը:

21 Июль 2022 - 12:39 AMT
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу дал интервью государственному телеканалу TRT, в котором, говоря о нынешнем этапе процесса нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнул важность роли Азербайджана в армяно-турецком процессе, отметив, что хотя это процесс идет на двустороннем уровне, на самом деле это трехсторонний процесс, потому что турецкая сторона все согласовывает с Азербайджаном.
«Такова реальность, независимо от того, нравится это армянам или нет. мы одна нация – два государства», – добавил Чавушоглу, пишет Ermenihaber.
Чавушоглу рассказал о недавнем телефонном разговоре между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и премьером Армении Николом Пашиняном, заявив, что в ходе него их президент представил точку зрения турецкой стороны.
Затем он отметил, что реализация шагов по повышению доверия продолжается, подчеркнув, что «Турция, как большое государство, делает больше жестов, и это естественно».
Министр иностранных дел Турции коснулся армяно-азербайджанских переговоров, уточнив, что в ходе них были согласованы вопросы, связанные с совместной пограничной комиссией, мирным договором, предложенным Азербайджаном, и «Зангезурским проектом».
В этом контексте Чавушоглу посчитал Средний коридор очень важным с точки зрения торговли. Касаясь конкретных шагов, необходимых для урегулирования с их точки зрения, турецкий министр сказал, что в Анкаре ждут конкретных шагов от Армении в вопросе нормализации двусторонних отношений.
«Мы пока не видели от Армении конкретных шагов. Администрации во главе с Пашиняном пора сделать положительные шаги в этом направлении, включая Зангезурский проект, другие проекты или Всеобъемлющий мирный договор. Одних слов недостаточно», – заявил Чавушоглу.
Он добавил, что если в регионе должен быть мир, независимо от принципа «одна нация 2 народа», каждый должен сделать решительный шаг, даже Грузия.
«Я уже говорил о странах Центральной Азии. Шаги, которые будут предприняты в этом направлении, идут на пользу всем, мы ожидаем от Армении конкретных шагов в этом вопросе. Мы ждем конкретных шагов, потому что Турция и Азербайджан хотят стабильности и мира. Армения также должна показать, что тоже этого хочет», – заключил турецкий министр.