Հայ մարզիկները կմասնակցեն աթլետիկայի աշխարհի երիտասարդական առաջնությանը, որն անցկացվելու է Կոլումբիայի Կալի քաղաքում օգոստոսի 1-6-ը։ Ստուգատեսին կմասնակցեն նաև արտաշատցի եռացատկորդ Գոռ Հովակիմյանը և կապանցի հեռացատկորդ Գոռ Բեգլարյանը: Նրանք նախապատրաստվել են Ֆրանսիայում ՝ տեղի ֆեդերացիայի հովանավորությամբ և մրցավայր կմեկնեն կապանցի մարզիչ Արտյոմ Պողոսյանի գլխավորությամբ, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը։
Նրանց Կոլումբիայում կդիմավորի ՀՀ աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանը:
Նշած ցատկորդներին կփոխարինեն ազգային հավաքականի անդամներ, անվանի եռացատկորդ Լևոն Աղասյանը, Յանա Սարգսյանը և Մարիետա Մինասյանը՝ մարզիչ Արսեն Պետրոսյանի գլխավորությամբ:
Երկշաբաթյա հավաքից հետո Ֆրանսիայից մարզուհիները կվերադառնան հայրենիք, իսկ Լևոն Աղասյանը կմեկնի Մյունխեն, որտեղ կմիանա գյումրեցի միջին տարածության վազորդ Երվանդ Մկրտչյանին (1500 մետր) և ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գրիգոր Բարսեղյանին: Еրկյակի անդամները իրենց վարպետությունը կցուցադրեն օգոստոսի 15 –ին մեկնարկելիք Եվրոպայի առաջնությունում:

30 Июль 2022 - 12:44 AMT
Молодежный чемпионат мира по легкой атлетике пройдет в Кали (Колумбия) с 1 по 6 августа. Об этом сообщает пресс-служба ФФА.
В тестах примут участие также прыгун Гор Овакимян из Атрашата и прыгун в длину Гор Бегларян из Капана. Они готовились во Франции при спонсорской поддержке местной федерации и отправятся на соревнования под руководством тренера Артема Погосяна.
В Колумбии их встретит президент Федерации легкой атлетики РА Роберт Эммиян.
Упомянутых прыгунов заменят члены армянской сборной, прыгуны Левон Агасян, Яна Саркисян и Мариета Минасян под руководством тренера Арсена Петросяна.
После двухнедельной встречи спортсмены из Франции вернутся на родину, а Левон Агасян отправится в Мюнхен, где присоединится к гюмрийскому бегуну на средние дистанции Ерванду Мкртчяну /1500 метров/ и главному тренеру сборной РА Григору Барсегяну. Участники армянского дуэта покажут свое мастерство на чемпионате Европы, который стартует 15 августа.