3 Օգոստոս 2022 - 07:55 AMT
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվա Կլաարը, անդրադառնալով լարվածության աճին Արցախում, հայտարարել է, որ կարևոր է թուլացնել այն և «բաց չթողնել տասնամյակների գժտության էջը շրջելու պատմական հնարավորությունը»։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Մտահոգված եմ վերջին օրերին Հայաստան-Ադրբեջան համատեքստում աճող լարվածության մասին հաղորդումներով։ ԵՄ-ն հանձնառու է խորացնել իր ներգրավվածությունը խաղաղ գործընթացում, մենք զբաղվում ենք դրանով մի քանի մակարդակով: Կարևոր է թուլացնել լարվածությունը և «բաց չթողնել տասնամյակների գժտության էջը շրջելու պատմական հնարավորությունը»,- նշել է նա։
Օգոստոսի 1-ին` ժամը 09:00-ից սկսած, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները դիմել են սադրանքի՝ կատարելով շփման գիծը հատելու փորձեր, որոնք կասեցվել են ՊԲ ստորաբաժանումների ուժերով: Օգոստոսի 1-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված սադրանքի հետևանքով վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող Ալբերտ Վլադիկի Բախշիյանը։ Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Օգոստոսի 2-ին լարվածությունը պահպանվել է։
Օգոստոսի լույս 3-ի գիշերն օպերատիվ մարտավարական իրադրությունն Արցախում փոփոխությունների չի ենթարկվել: Լարվածությունը շփման գծի որոշ հատվածներում շարունակում է պահպանվել: ‌

3 Август 2022 - 09:07 AMT
Специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар выразил обеспокоенность ростом напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном в последние дни. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Обеспокоен сообщениями об усилении напряженности в контексте отношений между Арменией и Азербайджаном в последние дни. ЕС стремится к углублению своего участия в мирном процессе. Мы вовлечены в процесс на нескольких уровнях. Важно деэскалировать ситуацию и не упустить историческую возможность перевернуть страницу десятилетий конфликта», — написал Клаар.
Ранее Армия обороны Арцаха сообщила, что на ряде участков северной и северо-западной приграничной зоны Республики Арцах 1 августа, начиная с 09:00, азербайджанские подразделения прибегли к провокациям, предприняв попытки перейти линию соприкосновения. Провокации были пресечены силами подразделений Армии обороны Арцаха.