10 Օգոստոս 2022 - 06:59 AMT
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն Անկարայում, անդրադառնալով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին», հայտարարել է, թե Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապի համար ունի այլընտրանք՝ Իրանի տարածքով, շրջանցելով Հայաաստանը։
Նա հավելել է, որ Իրանի հետ պայմանավորվածության համաձայն, Բաքուն արդեն սկսել է Արաքս գետի վրայով առաջին կամրջի կառուցումը, գրում է ադրբեջանական Trend-ը։
«Դա իրականցվելու է անկախ նրանից` ուզում է Հայատանը, թե ոչ։ Դա շանս է Հայաստանի համար՝ զերծ չմնալու տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերից։ Որոշումն ինքը պետք է կայացնի։ Եթե Երևանը ճիշտ որոշում չկայացնի, ինքն իրեն կվնասի»,-ասել է Բայրամովը։
Նա նաև նշել է, թե «Զանգեզուրի միջանցք» բացելը ՀՀ պարտավորություններից է, և որ «Հայաստանը դա բառացի ընդունում է, բայց ձգձգում է գործընթացը»։

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что связь между Азербайджаном и Нахиджеваном будет через Иран, «хочет того Армения или нет».
Он отметил, что Азербайджан в соответствии с соглашением с Ираном начал строительство первого моста через реку Араз. Тем самым у Азербайджана есть альтернатива для связи с Нахиджеваном посредством Ирана через реку Араз, в обход Армении, пишет Trend.
«Это будет реализовано, хочет Армения этого или нет. Это шанс для Армении не остаться в стороне от проектов регионального развития. Решение она примет сама. Если Ереван не примет правильного решения, то самый большой ущерб нанесет именно себе», – добавил Байрамов.
Он также отметил, что «открытие «Зангезурского коридора» является одним из обязательств РА» и что «Армения принимает его буквально, но затягивает процесс».