10 Օգոստոս 2022 - 09:30 AMT
Oգոստոսի 3-ին Արցախում մասնակի զորահավաքի շրջանակում զորակոչված անձինք զորացրվում են, հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել 2022 թվականի օգոստոսի 3-ին հայտարարված մասնակի զորահավաքի շրջանակներում զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիների զորացրում կատարելու մասին:
Մասնակի զորահավաքը պայմանավորված էր օգոստոսի սկզբին շփման գծում լարվածության աճով՝ անհրաժեշտություն էր առաջացել համալրելու առանձին զորամասեր և զինվորական կամ քաղաքացիական պաշտոններ: Հայտարարված մասնակի զորահավաքում ընդգրկված էին միայն կոնկրետ զորամասեր, որոնց կցագրված քաղաքացիներն էին զորակոչվել։
Օգոստոսի 1-ին` ժամը 09:00-ից սկսած, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները դիմել են սադրանքի՝ կատարելով շփման գիծը հատելու փորձեր, որոնք կասեցվել են ՊԲ ստորաբաժանումների ուժերով: Օգոստոսի 1-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված սադրանքի հետևանքով վիրավորում էր ստացել ՊԲ զինծառայող Ալբերտ Բախշիյանը։ ‌

10 Август 2022 - 12:19 AMT
«Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ о демобилизации граждан, призванных на военную службу в рамках частичной военной мобилизации, объявленной 3 августа 2022 года», – говорится в сообщении.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 3 августа подписал указ, согласно которому с 3 августа в республике объявлена частичная военная мобилизация.
3 августа с 09:00 азербайджанские подразделения, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреляли боевые позиции Армии обороны Арцаха и место постоянной дислокации одной из воинских частей, применив кроме стрелкового оружия различного калибра, также минометы, гранатометы и ударные БПЛА. В результате смертельное ранение получили два военнослужащих-контрактника. 19 военнослужащих были ранены.