ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի բաժնի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ մինչև օգոստոսի վերջ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակի եռակողմ շփումներ են նախատեսվում։
«Նախատեսվում է մինչև օգոստոսի ավարտը եռակողմ բարձր մակարդակի շփումներ կազմակերպել հայ-ադրբեջանական կարգավորման տարբեր ուղղություններով»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պատասխանելով բարձրագույն մակարդակով ՌԴ-ում եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու հնարավորության մասին հարցին՝ Նեչաևն ասել է, որ այդ հարցը մեկնաբանում է ՌԴ նախագահի աշխատակազմը։
Օգոստոսի 3-ին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Արցախը Հայաստանին կապող երթևեկությունը Լաչինի միջանցքի փոխարեն այլ երթուղով կազմակերպելուԱդրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ։
Ընթերցեք նաև․ ՌԴ ԱԳՆ. Մոսկվան արդարացված չի համարում ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների հասցեին քննադատությունը

11 Август 2022 - 12:13 AMT
Трехсторонние контакты на высоком уровне между Арменией, Азербайджаном и РФ планируются до конца августа. Об этом сообщил на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД РФ Иван Нечаев.
«В планах организация трехсторонних контактов на высоком уровне по различным трекам армяно-азербайджанской нормализации до конца августа», – сказал он.
Отвечая на вопрос о возможности организации трехсторонней встречи на высшем уровне в России, Нечаев указал, что данный вопрос комментируется администрацией президента РФ.
Обострение на линии соприкосновения в Арцахе началось 1 августа, когда на ряде участков северной и северо-западной границы азербайджанские ВС прибегли к провокациям и попыткам перейти линию соприкосновения, которые были пресечены силами подразделений Армии обороны.
3 августа азербайджанские ВС обстреливали боевые позиции Армии обороны и место постоянной дислокации одной из воинских частей, применяя минометы, гранатометы и ударные БПЛА. В результате чего погибли два военнослужащих-контрактника, ранены 19 солдат.