Հայաստանի թիավարության երիտասարդական հավաքականի առաջնությունը մոտենում է ավարտին: Ապրիլի 11-ին Երեւանյան լճի ափին կկայանա երկրի առաջնության փակման արարողությունը, որն իր մեջ ներառում է մրցանակակիրներին մեդալներով եւ դիպլոմներով պարգեւատրելը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է թիավարության Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Հարություն Գասպարյանը, հայ մարզիկներն արդեն եզրափակել են իրենց ելույթները թիավարական սլալոմ եւ ակադեմիական թիավարություն դիսցիպլիններում, իսկ ապրիլի 11-ին կկայանա թիավարում բայդարկաներով եւ կանոեներով կարգերի Հայաստանի առաջնության հաղթողների պարգեւատրման արարողությունը:
Հայաստանի առաջնության գլխավոր դատավոր է հանդես գալու Անդրկովկասում միջազգային կարգի միակ դատավոր Սամսոն Պողոսյանը:
Երկու ուժեղագույն թիավարողները կընդգրկվեն թիավարության միջազգային ֆեդերացիայի (FISA) «Երիտասարդ տաղանդավոր մարզիկ» ակումբ:
Հայաստանի առաջնությունից հետո կձեւավորվի թիավարության երիտասարդական հավաքական, որը կմասնակցի աշխարհի երիտասարդական առաջնություններին Ռուսաստանում (հուլիսի 31-ից օգոստոսի 2) եւ Ֆրանսիայում (հուլիսի 10-11), իսկ 2010-ին` Սինգապուրի օլիմպիական խաղերին:

10 Апрель 2009 - 15:54 AMT
Юношеский чемпионат Армении по гребле подходит к концу. 11 апреля на берегу Ереванского озера состоится церемония закрытия первенства страны, включающая награждение призеров медалями и дипломами.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по гребле Арутюн Гаспарян, армянские гребцы уже завершили свои выступления в дисциплинах гребной слалом и академическая гребля, а 11 апреля состоится соревнование в категории гребля на байдарках и каноэ и церемония награждения победителей первенства Армении.
Главным судьей первенства Армении выступает единственный в Закавказье судья международной категории Самсон Погосян.
Два сильнейших гребца будут включены в созданный международной федерацией гребли (FISA) клуб «Талантливый молодой спортсмен».
После первенства Армении сформируется молодежная сборная страны по гребле, которая примет участие в юношеских чемпионатах мира в России (с 31 июля по 2 августа) и во Франции (10-11 июля), а в 2010 году – в олимпийских играх в Сингапуре.