19 Օգոստոս 2022 - 08:40 AMT
«Այսօր ամուսինս Տեղ գյուղ ա գնացել, մի քանի րոպեով կապ եմ ունեցել էդ ա եղել։ Գիտեմ, որ գյուղում հոսանք չկա, ինտերնետ կապը՝ վիշկան հանել են, ոնց հասկացա, այսինքն՝ բոլոր կապի միջոցները վերացել են գյուղից», – ասել է Աղավնո համայնքի բնակիչ Մելինե Բաղդագուլյանը, հայտնում է «Ազատությանը»։
Մելինե Բաղդագուլյանը 4 երեխաների հետ, ամենափոքրը ընդամենը 40 օրական է, վարձով տուն է գտել Գորիսում, բայց ամուսինը, մյուս հարազատները դեռ Աղավնոյում են։
«Ընտանիքներ դեռ գյուղում կան, որ դուրս չեն եկել առայժմ, բայց դուրս են գալու։ Մարդիկ ուղղակի իրերը տեղափոխելու խնդիրներ ունեն, մեքենաների խնդիրներ է առաջանում տեղափոխելու համար։ Գյուղում դեռ բնակչություն կա, հայերը դեռ այնտեղ են՝ ապրում են», – ասել է Բաղդագուլյանը։
Տարհանվող գյուղի 177 բնակիչները տեղեկացվել էին, որ օգոստոսի 20-ից ջուր, հոսանք, կապ անջատվելու են, բացատրել էին՝ Աղավնոն օգոստոսի 25-ին է հանձնվելու Ադրբեջանին, բայց ենթակառուցվածքներն էլ պետք է տարհանվեն, ամեն ինչ ավելի արագ է տեղի ունենում։ Գյուղից հեռացած կանայք այժմ կապ չեն կարողանում հաստատել Աղավնոյում մնացած իրենց տղամարդկանց հետ։
«Հոսանք չկա, ջրերն անջատած, կապը չկա, ոչ մի բանը չկա», – ասել է Աղավնոյի բնակիչ Էմմա Իսախանյանն, որը նույնպես Գորիսում է արդեն։ Աղավնոյից հեռանալիս նա հասցրել է հրդեհել տունը։ Այս պատերազմում որդուն կորցրած մայրը ասում է՝ հիմա հանգիստ է։
«Տներս պաժառ եմ տվել, նոր դուրս եկել, եկել Գորիս։ Իմ սեփական տունը, իմ տղայիս, ամուսնուս սարքած՝ իմ տանջանքով, 30 տարվա արածս՝ լրիվ, խիղճս հանգիստ հիմա նստած եմ։ Ես որոշել էի՝ եթե չկարողանայի վառել, ինձ կվնասեի, փառք Աստծո, որ կարողացա», – ասել է Իսախանյանը։
Աղավնոյում 3 ընտանիք է հրդեհել տունը, առաջինը երկու օր առաջ էր։ Էմմա Իսախանյանն ասել է, որ այդ օրվանից հրշեջ մեքենան ու ոստիկանները մտել են գյուղ, խիստ հսկողություն են սահմանել։
«Ամեն մի բնակչի վրա մի ոստիկան կա»,-ասել է նա։
Ինքը հրդեհելու օպերացիան հաջողությամբ է ավարտել, քանի որ, ինչպես ինքն է նշել, գործողությանը նախապես էր պատրաստվել, առաջին բոցերի հետ՝ հեռացել է։
Օգոստոսի 3-ին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Արցախը Հայաստանին կապող երթևեկությունը Լաչինի միջանցքի փոխարեն այլ երթուղով կազմակերպելուԱդրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ։
Ընթերցեք նաև․ ՌԴ դեսպանորդ. Քանի նոր ճանապարհը չի գործարկվել, ռուս խաղաղապահները գործող միջանցքից ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի‌

Село Ахавно в Карабахе с 18 августа лишено электричества и всех средств связи, пишет Радио Свобода со ссылкой на жителей села.
«Сегодня муж уехал в село Тех, несколько минут была на связи, и все. Я знаю, что в селе нет электричества, интернет, насколько я понимаю, отключен, сняли вывку, то есть из села исчезли все средства связи», – сказала жительница общины Ахавно Мелине Багдагулян.
Она и четверо ее детей, младшему всего 40 дней, сняли дом в Горисе, но ее муж и другие родственники до сих пор находятся в Ахавно.
«В селе еще есть семьи, которые еще не уехали, но уедут. Просто у людей проблемы с перемещением вещей, автомобилей для перевозки не хватает. В селе до сих пор есть жители, там до сих пор живут армяне», – сказала Мелине Багдагулян.
177 жителей села были проинформированы о том, что с 20 августа будут отключены вода, электричество и связь. Им сообщили, что Ахавно будет передано Азербайджану 25 августа, но необходимо эвакуировать и инфраструктуру, все происходит быстрее. Женщины, покинувшие село, теперь не могут установить контакт со своими мужчинами, оставшимися в Ахавно.
«Электричества нет, вода отключена, связи нет, ничего нет», – отметила жительница Ахавно Эмма Исаханян, которая также уже находится в Горисе. Уезжая из Ахавно, она успела поджечь дом. Мать, потерявшая сына на этой войне, говорит, что сейчас она спокойна.
Три семьи подожгли свои дома в Ахавно, первый подожгли два дня назад. Эмма Исаханян говорит, что с того дня в село вошли пожарная машина и полицейские, установили строжайшее наблюдение. – «На каждого жителя приходится полицейский».
В начале августа, после возобновления боевых действий в Нагорном Карабахе, Степанакерт заявил, что азербайджанская сторона через российских миротворцев потребовала организовать сообщение между Карабахом и Арменией по новому маршруту. А министр территориального управления и инфраструктур Нагорного Карабаха Айк Ханумян сообщил жителям общин Бердзор, Ахавно и Сус, расположенных на территории Лачинского коридора, что после 25 августа на этой территории не будет российских миротворцев, поэтому им необходимо покинуть свои дома до конца месяца.
Жителям общин, покидающим свои дома, запретили сжигать их, сказав, что в таком случае они не полачат компенсации.