Երեւանի «Դինամո» մարզասրահում ապրիլի 25 եւ 26-ին տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ուշուի մրցաշար: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանի ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը, այս պահին իր մասնակցությունը հաստատել են 10 երկրների թիմեր:
«Մրցաշարին մասնակցելու հայտեր են ներկայացրել նաեւ Թուրքիայի, Իրանի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Լիբանանի, Սիրիայի թիմերը, Ռուսաստանի 2 հավաքականներ, այդ թվում Մոսկվայի ու Դաղստանի հավաքականները: Սակայն ակնկալվում է, որ իրենց մասնակցությունը կհայտագրեն եւս 2-3 թիմ: Մարզիկներն այս մրցաշարում հանդես կգան 2 մարզաձեւում` մարտարվեստ, այսինքն մենամարտ, եւ մարմնամարզական վարժություններ: Վերջինիս կմասնակցեն նաեւ աղջիկներ»,-ասել է Չոբանյանը:
Ըստ Չոբանյանի, այս մրցաշարը նաեւ աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների նախապատրաստական փուլ կարելի է համարել:
«Մենք կմասնակցենք նաեւ Ուշուի աշխարհի 10-րդ առաջնությանը, որը կանցնի հոկտեմբերի 26-30 Տորոնտոյում, եւ 2010թ. Եվրոպայի առաջնությանը: Եվրոպայի անցյալ տարվա առաջնությունում Վարշավայում մենք բավականին լավ ցուցանիշներ ունեցանք: Մեր ուշուիստները մեդալներ նվաճեցին, օրինակ, Սասուն Հայրապետյանը դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն, Սերգեյ Սեւյանն ու Կարեն Սահակյանը արծաթե մեդալակիրներ, իսկ Հարություն Սիմոնյանը, Արման Ավետիսյանը եւ Լիանա Վարդանյանը բրոնզ նվաճեցին»,-նշել է Չոբանյանը:

В Ереване в спортивном зале «Динамо» 25 и 26 апреля пройдет международный турнир по ушу, посвященный памяти жертв Геноцида армян. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент Федерации ушу Армении Тигран Чобанян, на данный момент свое участие на турнире подтвердили команды из 10 стран.
«Заявки на участие в турнире подали команды из Турции, Ирана, Узбекистана, Казахстана, Грузии, Украины, Ливана, Сирии, 2 сборные из России, в том числе сборная Москвы и Дагестана. Но ожидается, что на турнир заявят свое участие еще 2-3 команды. В этом турнире ушуисты выступят в 2-х дисциплинах: боевое искусство, т.е. поединок, и комплекс гимнастических упражнений. В последнем примут участие также девушки», – сказал Чобанян.
По словам Тиграна Чобаняна, этот турнир также является одним из подготовительных этапов к предстоящим Чемпионатам мира и Европы.
«Мы примем участие также в 10-м Чемпионате мира по ушу, который пройдет с 26 по 30 октября в Торонто, и первенстве Европы в 2010 году. На прошлом ЧЕ в Варшаве мы показали неплохой результат. Ряд наших ушуистов завоевали медали, так, к примеру, Сасун Айрапетян стал чемпионом Европы, Севян Сергей, Карен Саакян удостоились серебряной медали, а Арутюн Симонян, Арман Аветисян и Лиана Варданян завоевали бронзу», – отметил Чобанян