ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել ՀՀ և ՌԴ միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի կնքման 25-ամյակի առթիվ, որտեղ ասվում է, որ Մոսկվան մտադիր է առաջիկայում ևս նպաստել ՀՀ պաշտպանունակության և սահմանային անվտանգության ամրապնդմանը։
«Հետագայում ևս պատրաստ ենք առանցքային դաշնակցի դիրքերից օգնել Երևանին պաշտպանունակության և սահմանային անվտանգության ամրապնդման, ինչպես նաև հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում։
Համոզված ենք, որ տարածաշրջանում կայունության ուղին 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների անշեղ պահպանումն է: Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման առանցքային գործոնը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրը մեծապես սահմանել է Հայաստան-Ռուսաստան միջպետական հարաբերությունների սկզբունքներն ու առաջնահերթությունները: Նշվում է նաև, որ փաստաթուղթը կարևոր հանգրվան է դարձել երկկողմ գործընկերությունն իրական դաշնակցային մակարդակի բարձրացնելու ճանապարհին։
«Անցած ժամանակահատվածը համոզիչ կերպով ցույց է տվել, որ Մոսկվայի և Երևանի միջև պատմական կապերի հետագա ամրապնդումը լիովին համապատասխանում է մեր ժողովուրդների կենսական շահերին, ծառայում է երկու երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման նպատակներին: Մենք հաջողությամբ առաջ ենք շարժվում համագործակցության լայն սպեկտրով՝ այն լցնելով կոնկրետ բովանդակությամբ և բարձրացնելով փոխգործակցության արդյունավետությունը։
Երկկողմ ներուժի ձևավորման համար որոշիչ նշանակություն ունեն Ռուսաստանի և ՀՀ ղեկավարությունների միջև վստահության վրա հիմնված կանոնավոր շփումները, որոնք թույլ են տալիս ոչ միայն լուծել հրատապ հարցերը, այլև համաձայնեցնել դիրքորոշումները տարածաշրջանային և միջազգային առանցքային խնդիրների շուրջ», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հիշեցրել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համատեղ հայտարարության մեջ, որն արվել է 2022 թ. ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի կառավարության ղեկավարի Ռուսաստան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ, հաստատվել է 1997 թ. պայմանագրում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա միջպետական հարաբերությունները համակողմանիորեն խորացնելու և ընդլայնելու մտադրությունը:
«Մենք անկեղծորեն արժևորում ենք եղբայրական Հայաստանի հետ բարեկամությունը և միտված ենք ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը ՝ հանուն մեր երկրների և ժողովուրդների բարգավաճման», -ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Министерство иностранных дел Российской Федерации распространило заявление по случаю 25-летия подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи между Российской Федерацией и Республикой Армения. В заявлении МИД России подчеркивается, что соглашение во многом определило принципы и приоритеты армяно-российских межгосударственных отношений. В МИД РФ отмечают, что документ стал важной вехой на пути поднятия двустороннего партнерства на уровень реального союзничества.
«Прошедший период убедительным образом показал, что дальнейшее укрепление исторических связей между Москвой и Ереваном полностью соответствует жизненным интересам наших народов, служит социально-экономическому развитию обеих стран, целям укрепления стабильности на Южном Кавказе. Мы с успехом продвигаемся вперед по широкому спектру сотрудничества, наполняя его конкретным содержанием, повышая эффективность взаимодействия.
Решающее значение для формирования двустороннего потенциала имеют регулярные, основанные на доверии контакты между руководством России и Армении, которые позволяют не только решать актуальные вопросы, но и согласовывать позиции по ключевым региональным и международным вопросам», – говорится в заявлении МИД России.
МИД России напомнил, что в совместном заявлении президента Российской Федерации Владимира Путина и премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, которое было сделано в ходе официального визита главы правительства Армении в Россию 19-20 апреля 2022 года, было утверждено намерение всемерно углублять и расширять межгосударственные отношения на основе принципов, закрепленных в Соглашении 1997 года.
«Мы и в дальнейшем готовы помогать Еревану с позиций ключевого союзника в укреплении его обороноспособности и безопасности границ, а также в урегулировании отношений с соседями.
Убеждены, что путь к стабильности в регионе – это неукоснительное соблюдение трехсторонних договоренностей от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Российский миротворческий контингент остается ключевым фактором обеспечения безопасности в Нагорном Карабахе.
Мы искренне дорожим дружбой с братской Арменией и настроены на дальнейшее укрепление российско-армянских союзнических отношений во имя процветания наших стран и народов», – подчеркнуто в заявлении МИД России.