Արցախի դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ երթևեկությունն արդեն իրականացվում է այլընտրանքային երթուղով՝ շրջանցելով Բերձորը, տեղեկացնում է ԱՀ ՆԳ նախարարությունը։
Ճանապարհի երկայնքով տեղակայվել են ռուս խաղաղապահները: Այստեղ ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում նաև ՆԳՆ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանները և ԱԻ պետական ծառայության փրկարարները՝ հսկելով քաղաքացիների անվտանգ ելումուտը։
Ստեփանակերտ-Գորիս նոր երթուղին, որը սկսվում է Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի խաչմերուկից՝ շահագործվում է օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից:
Օգոստոսի 29-ին Արցախի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ օգոստոսի 30-ին ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ կապը կիրականացվի նոր երթուղով` Բերդաձորի ենթաշրջանի Հին շեն-Մեծ շեն գյուղերի տարածքով։ ՆԳՆ-ի հաղորդագրությանը նախորդել էր Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նիստը, որի ժամանակ նշվել էր, որ 2020 թ. -ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս- Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող մոտ 4․7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են:

31 Август 2022 - 10:10 AMT
МВД НКР: Движение из Карабаха в Армению и обратно уже осуществляется по альтернативному маршруту, в обход города Бердзор
Движение из Республики Арцах в Республику Армению и в обратном направлении уже осуществляется по альтернативному маршруту, в обход города Бердзор, сообщает МВД Карабаха.
Отмечается, что спасатели и сотрудники полиции министерства внутренних дел Арцаха несут усиленную службу на участке альтернативной трассы Степанакерт-Горис.
Новый маршрут Степакерт-Горис, который начинается с перекрестка Бердадзорского подрайона Шушинской области, открыт с 20:00 часов 30 августа.
Российские миротворцы размещены вдоль дороги, усиленную службу несут также сотрудники Дорожной полиции МВД Арцаха и спасатели Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, обеспечивая безопасный выезд и въезд граждан.