11 Ապրիլ 2009 - 11:23 AMT
61 տարեկան հասակում վաղաժամ կյանքից հեռացել է Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար եւ 20 անգամ Հայաստանի չեմպիոնի կոչմանն արժանացած Ալեքսանդր Ծատուրյանը : Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեցին Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունում: Ծատուրյանը վախճանվել է Բուլղարիայում, որտեղ Թենիսի Հայաստանի պատանեկան թիմը նրա ղեկավարությամբ ելույթ էր ունենում «Զարգացման մրցաշարում»:
Ալեքսանդր Ծատուրյանը մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանում թենիսի զարգացման գործում: 20 տարուց ավել եղել է Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի, Դեւիսի գավաթի թիմի մարզիչը: Աշխատել է այնպիսի շնորհալի թենիսիստների հետ, ինչպիսինն են Սարգիս Սարգսյանը, Հարություն Սոֆյանը, Աննա Գասպարյանը: Միջազգային եւ Եվրոպայի Թենիսի ֆեդերացիաների կողմից արժանացել է մի շարք մրցանակների եւ պատվոգրերի:
Ալեքսանդր Ծատուրյանը 1986-2007 թթ. եղել է Հայաստանի Թենիսի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, իսկ 2007-ից` ՀԹՖ գլխավոր քարտուղար:
Ավելի քան 20 անգամ Հայաստանի չեմպիոնի կոչմանն արժանացած Ծատուրյանը եղել է նաեւ Եվրոպայի ֆեդերացիայի վետերանների կոմիտեի անդամ: Այս տարի ներկայացրել էր իր թեկնածությունը Միջազգային Թենիսի Ֆեդերացիայի նախագահության անդամ դառնալու համար:
Ալեքսանդր Ծատուրյանի վախճանի առնչությամբ իրենց ցավակցական նամակներ են ուղարկել Միջազգային Թենիսի Ֆեդերացիայի նախագահ Ֆրանչեսկո Ռիչի Բիտին եւ մի շարք երկրների թենիսի ֆեդերացիաներ:
Հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 11-ին տեղի ժամանակով 18:00-ին Ավան համայնքի Սայաթ-Նովա 1/4 շրջան հասցեում:

11 Апрель 2009 - 11:23 AMT
На 61-ом году скоропостижно ушел из жизни генеральный секретарь Федерации тенниса и 20-кратный чемпион Армении Александр Цатурян. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Федерации тенниса Армении. Цатурян скончался в Болгарии, где юношеская команда теннисистов Армении под его руководством выступала на «Турнире развития».
Вклад Цатуряна в дело развития тенниса в Армении неоценим. Александр Цатурян более 20 лет возглавлял мужскую теннисную сборную Арменни, также был тренером команды кубка Дэвиса. Его воспитанниками были такие одаренные теннисисты Армении как Саргис Саркисян, Арутюн Софян и Анна Гаспарян. Цатурян от Международной и Европейской ассоциаций тенниса неоднократно удостаивался почетных наград и дипломов.
Александр Цатурян с 1986 по 2007 гг. был заместителем президента Федерации тенниса Армении, а с 2007 года – генеральным секретарем ФТА.
20-кратный чемпион Армении был также членом комитета ветеранов Европейской теннисной ассоциации. А в этом году представил свою кандидатуру на членство Совета председателей международной Федерации тенниса.
Свои соболезнования по поводу кончины Александра Цатуряна Федерации тенниса Армении направили президент Международной Федерации тенниса Франческо Ричи-Битти, а также теннисные федерации ряда стран.
Панихида состоится 11 апреля в 18.00 по местному времени по адресу община Аван, район Саят-Нова 1/4.