Հայաստանի կիկբոքսինգի հավաքականը այսօր ժամանում է Խարկով, որտեղ ապրիլի 13-16-ը կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը: Ինչպես Pan ARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի կիկբոքսինգի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանը նրա ղեկավարությամբ Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանի կողմից կմասնակցեն 11 մարզիկներ:
«Մենք ժամանում ենք Խարկով այսօր գիշերը: Մեր մարզիկները հանդես կգան 7 քաշային կարգրում: Գոյություն ունի կիկբոքսինգի 5 տեսակ. ֆուլ-կոնտակտ, լոկիկ-կոնտակտ, ֆուլ-լոկիկ, լայթ-կոնտակտ եւ սեմի-կոնտակտ: Այս ոճերը պայմանավորված են մարզիկների քաշային կարգերով: Այսպես, օրինակ, Արթուր Հակոբյանը, որը հանդես է գալիս 60 կգ քաշով, մրցելու է ֆուլ-կոնտակտ ոճում, իսկ Գարիկ Ծատուրյանը` նույն քաշային կարգում, բայց ուրիշ ոճում, որը կորոշվի տեղում,-նշել է Հայրապետյանը,- մեր հավաքականի կազմում այս մրցաշարում հանդես են գալու նաեւ երիտասարդ մարզիկներ: Ուստի մեր հիմնական նպատակները կապված են չորս փորձառու մարզիկների հետ. Գարիկ Ծատուրյան, Արմեն Հարությունյան, Արթուր Հակոբյան եւ Արման Սահակյան»,- ավելացրել է նա:
Նշենք, որ հայ մարզիկները վերջին միջազգային մրցաշարից` ԱՊՀ առաջնությունից, որն անց էր կացել Քիշնեւում փետրվարի 19-22, բերել են 4 ոսկե եւ 1 արծաթե մեդալներ` այդպիսով 11 հավաքականների թիմային հաշվարկում զբաղեցնելով 2-րդ տեղը:
Հայրապետյանը նաեւ նշեց, որ մայիսի 7-8 կընթանա Հայաստանի առաջնությունը, որից հետո Հայաստանի կիկբոքսինգի հավաքականը կպատրաստվի աշխարհի առաջնությանը, որը կկայանա հունիսի 22-29 Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում:

Сборная Армении по кикбоксингу сегодня отбывает в Харьков, где с 13 по 16 апреля примет участие на кубке Европы (ILK). Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент федерации кикбоксинга РА Гарник Айрапетян под его руководством на Кубке Европы от Армении примут участие 11 спортсменов.
«Мы отбываем в Харьков сегодня ночью. Наши спортсмены будут выступать в 7 весовых категориях. Существуют 5 разновидностей кикбоксинга: фул-контакт, локик-контакт, Фул+локик, лайт-контакт и семи-контакт. Эти стили обуславливаются весовой категорией спортсменов. Так, например, Артур Акопян, выступающий в весовой категории до 60 кг, будет выступать в фул-контакте, а Цатурян Гарик в той же весовой категории, но в другом единоборстве, который определится на месте, – отметил Айрапетян, – в составе нашей сборной на этот турнир включены также молодые спортсмены. Поэтому мы основные надежды связываем с четыремя опытными кикбоксерами: Гариком Цатуряном, Арменом Арутюняном, Артуром Акопяном и Арманом Саакяном», – добавил он.
Отметим, что армянские кикбоксеры с последнего международного турнира – чемпионата СНГ, который проходил с 19 по 22 февраля в Кишиневе, привезли 4 золотых и 1 серебряую медаль, заняв таким образом 2 место в командном зачете среди 11 сборных.
Айрапетян также отметил, что с 7-8 мая пройдет чемпионат Армении, после чего сборная Армении по кикбоксингу будет готовиться к чемпионату мира, который пройдет с 22 по 29 июня в столице Испании Мадриде.